• czwartek, 31 grudzień 2015 11:08

1 000 zł przez rok na dziecko

Komu przysługuje kosiniakowe
Komu przysługuje kosiniakowe Komu przysługuje kosiniakowe © archiwum

Już od nowego roku wszyscy rodzice, którzy nie mogą skorzystać z urlopów rodzicielskich, dostaną przez rok 1 000 zł miesięcznie, czyli kosiniakowe. Kto je otrzyma o od kiedy?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kosiniakowe to nowe wsparcie finansowe dla rodziców, którzy w powodu swojej sytuacji zawodowej nie mogą skorzystać z rocznych urlopów rodzicielskich. To nawet 125 tys. osób! Od 2016 roku otrzymają oni po 1 000 zł miesięcznie przez pełny rok po urodzeniu się dziecka. A nawet dłużej! W przypadku urodzenia bliźniaków – przez 65 tygodni, trojaczków – 69 tygodni, czworaczków – 71 tygodni, gdy urodzi się pięcioro lub więcej dzieci. Pieniądze będą przysługiwały niezależnie od dochodu rodziny.

KTO MOŻE DOSTAĆ KOSINIAKOWE
Wszyscy nieubezpieczeni rodzice, którym urodzi się dziecko. Są to m.in. studenci, osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz pracujące na umowach o dzieło. Również rodzic opłacający składki na ZUS, którego zasiłek macierzyński byłby niższy niż kosiniakowe, otrzyma wyrównanie do 1 000 zł. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, pracujących na umowach zlecenie, jak i przedsiębiorców.

Powody do zadowolenia mają także rolnicy. Do tej pory po urodzeniu dziecka otrzymali ok. 3 500 zł jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Dzięki kosiniakowemu dostaną 12 tys. zł n rękę w pierwszym roku życia dziecka.
Oznacza to, że od nowego roku żadna rodzina, której urodzi się dziecko, nie dostanie niższego wsparcia niż 1 000 zł miesięcznie!

Z WNIOSKIEM OD 2 STYCZNIA
Wnioski o kosiniakowe będą przyjmowane od 2 stycznia 2016 roku (1 stycznia jest dniem wolnym od pracy), a w praktyce od poniedziałki 4 stycznia. Można je składać w instytucjach gminnych (m.in. w powiatowych centrach pomocy rodzinie i w ośrodkach pomocy społecznej) oraz przez Internet. Zgłaszać się po nie należy w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeśli ten termin minie, pieniądze będą przysługiwały od momentu złożenia wniosku.
Występować o kosianiakowe mogą wszyscy rodzice, których dzieci urodzą się w 2016 roku lub później. Ale nie tylko! Także rodzice dzieci, które przyjdą na świat przed 1 stycznia 2016 roku, mogą liczyć na wsparcie. Będą oni otrzymywać 1 000 zł miesięcznie od momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku.
Przykład: Agnieszce i Mateuszowi córeczka urodziła się we wrześniu 2015 roku. Oni również otrzymają kosiniakowe. Będą mogli je pobierać do końca sierpnia 2016 roku – czyli przez 8 miesięcy. Łącznie otrzymają dodatkowe 8 tys. zł.

DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW
Kosiniakowe przysługuje matce lub ojcu, ale nie tylko. Może o nie wystąpić także faktyczny opiekun dziecka (np. dalsza rodzina, która się nim zajmuje), rodzina zastępcza (ale nie zawodowa), osoba, która przysposobiła dziecko, nim ukończyło 7 lat.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.