• piątek, 02 marzec 2018 20:24

Gdy Twój pupil choruje, Ty też możesz być zagrożony

Gdy Twój pupil choruje, Ty też możesz być zagrożony
Gdy Twój pupil choruje, Ty też możesz być zagrożony © archiwum

Kochamy je bezgranicznie. Ale niektóre psie i kocie choroby przenoszą się na nas. Dlatego trzeba wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Małe dzieci, osoby z osłabioną odpornością i kobiety w ciąży są najbardziej narażone. A wśród chorób pasożytniczych, grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych są trzy, które najwcześniej przenoszą psy i koty.

CZYM MOŻEMY ZARAZIĆ SIĘ OD KOTA I PSA
1. Toksoplazmoza. Najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży (w 30 proc. choroba przenosi się na płód). Można się nią zarazić poprzez kontakt z kałem lub moczem chorego kota. Ale nie tylko! Zarazki toksoplazmozy mogą znajdować się w surowym mięsie. Giną po 10 minutach gotowania w temp. 60 st. C. Dlatego też trzeba myć dokładnie deski, na których je kroimy. Zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Dobrze więc, gdy przyszła mama na miesiąc przed planowaną ciążą zrobi badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy.
Jak się przed nią bronić?
- Nie zbliżaj głowy do żwirku w kuwecie kota przy jej opróżnianiu. Czyść ją w rękawiczkach.
- Kobietom w ciąży radzi się unikania kontaktów z kotami lub chociażby z kuwetą.
2. Choroba kociego pazura (bartoneloza). Do zakażenia bakterią dochodzi w wyniku podrapania lub ugryzienia przez kota, zwykle małego. Szczególnie narażone są dzieci. Objawy: w miejscu zadrapania wyskakuje wysypka, a potem pęcherzyk. Po tygodniu powiększają się węzły chłonne i występują objawy gru podobne. Ranę należy dobrze zdezynfekować. Choroba zwykle ma łagodny przebieg i mija po ok. 10 dniach.
Jak się przed nią bronić? Chorobę wywołują bakterię przenoszone przez pchły, trzeba więc uważać na bezdomne zwierzaki.
3. Toksokaroza. Chorobę wywołują pasożyty: listy psie i kocie. W tym przypadku zagrożeniem nie są świeże odchody. Glista staje się aktywna dopiero po 2-3 tygodniach od wydalenia. Może więc długo bytować w ziemi czy piasku. A gdy dostanie się do organizmu człowieka, przekształca się w larwy, które mogą żyć w naszych narządach nawet 10 lat. Objawy: bóle głowy i brzucha, brak apetytu, osłabienie, wysypka.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.