• Powiat krotoszyński

Pomoc suszowa ruszyła. Złóż wniosek

Pomoc suszowa ruszyła. Złóż wniosek
Pomoc suszowa ruszyła. Złóż wniosek © archiwum

Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową trafiło już ponad 180 mln zł.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Z dnia na dzień rośnie liczba składanych wniosków o pomoc. Do biur powiatowych agencji trafiło ich ponad 90 tys. Rolnicy na złożenie wniosków mają czas do 31 października. Pomoc jest udzielana na każdy hektar uprawny dotknięty klęską żywiołową, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszcze, nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią osaczone przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Wysokość pomocy jest zróżnicowana. Najwyższa pomoc, w stawce 1 tys. zł do 1 ha, zostanie przyznana do tych upraw gdzie szkody wyniosły 70%, w tym również do wieloletnich użytków zielonych, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owoce, kozy czy konie na 1 ha tych użytków. Niższa stawka pomocy, 500 zł do 1 ha, zostanie przyznana do upraw, w których szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% oraz do wieloletnich użytków zielonych, gdzie szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.

Stawka pomocy w wysokości 500 zł na 1 ha zostanie również przyznana w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości 70% jeżeli w gospodarstwie jest niska obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków. Natomiast w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości co najmniej 30% i mniej niż 70%, przy jednoczenie niskiej obsadzie zwierząt na 1 ha tych użytków, zostanie przyznana pomoc 250 zł na 1 ha.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)