Co mamy robić z foliami po kiszonkach?
Przez lata rolnicy nie mieli większych kłopotów z pozbyciem się zużytej folii z gospodarstwa. Na odpad był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Teraz sytuacja się zmieniła.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Czasy, kiedy folia była za darmo odbierana przez firmy recyklingowe, są już przeszłością. Koszt utylizacji i produkcji granulatu wzrosły i są dziś spore. Łatwiej go wytwarzać z folii streczowej oraz zużytych worków na śmieci. A, że surowca w kraju nie brakuje, to firmy utylizacyjne wybierają to, co jest dla nich korzystniejsze. Rolnicy zaś mają problem. Folii nie mogą oddać na PSZOK-u. Tam trafiają tylko odpady komunalne. – Co więc z nimi robić – pytają gospodarze?
Folię, która została wytworzona jako odpad w skutek prowadzenia działalności rolniczej gospodarz zobowiązany jest zagospodarować zgodnie z przepisami ustawy o odpadach. – Wysoki popyt na odpady z folii w latach poprzednich spowodował, że były one odbierane od wytwórców bezpłatnie. Obecnie zmniejszony popyt, nie oznacza, że przepisy w tym zakresie nie są aktualne – informują przedstawiciele departamentu edukacji i komunikacji w resorcie środowiska.
Reasumując rolnik ma obowiązek zagospodarować odpady na własny koszt, np. przez zlecanie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie. Taki podmiot rolnik powinien znaleźć we własnym zakresie. – Od stycznia 2018 r. pomocny w tym zakresie jest Rejestr-BDO (https://bdo.mos.gov.pl/web/), w którym muszą być zarejestrowani wszyscy przedsiębiorcy gospodarujący odpadami, a więc posiadający zezwolenie na ich zbieranie lub przetwarzanie – precyzuje resort środowiska.
Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że zdają sobie sprawę ze skali problemu, dlatego podjęli odpowiednie działania legislacyjne. – W znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku wprowadzono zmianę, zgodnie z którą gminy będą miały obowiązek udostępniać informacje o punktach zbierania odpadów z folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładach przetwarzania takich odpadów – czytamy w piśmie z ministerstwa.
Ponadto, dodany został także nowy artykuł – zgodnie z którym radni będą mogli zdecydować, w drodze uchwały, o odpłatnym przyjmowaniu przez PSZOK odpadów z działalności rolniczej.
To nie wszystko. – Otóż minister środowiska podjął inicjatywę rozwiązania problemu zagospodarowania tego typu odpadów, w wyniku której NFOŚiGW uruchomił program priorytetowy pn. Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej – informują przedstawiciele resortu. Celem programu jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa na poziomie lokalnym w oparciu o pilotażowe rozwiązania realizowane w wybranych gminach. Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia w zakresie zbieranie, transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag.