• Kraj
  • środa, 07 marzec 2018 09:41
  •   934

Zaraz wiosna, gotowi na rower?

Zaraz wiosna, gotowi na rower?
Zaraz wiosna, gotowi na rower? © archiwum

Mróz trwał krótko, ale wreszcie odpuszcza czas zatem pomyśleć o powrocie na rower. Zanim jednak wskoczysz na dwa kółka pomyśl o kondycji. Swojej. I swoich dwóch kółek.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ROZRUSZAJ SIĘ PO ZIMIE
Dużo ruchu po zimie to prosta droga do zakwasów czy kontuzji. Warto więc najpierw zadbać o kondycję. Zwróć uwagę na to, że podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko dolne partie ciała. Siłownia i basen pozwolą wzmocnić także mięśnie brzucha, grzbietu czy ramion, które przydają się do amortyzacji wstrząsów podczas jazdy. Można spróbować zumbu czy najnowszej mody: Bosu to specjalne urządzenie, które wyrabia zmysł rónowagi i wzmacnia mięśnie głębokie. TBC są zajęcami ogólnorozwojowymi, które oddziałują na wszystkie partie mięśni.

TRENING PRZED SEZONONEM
Warto zmienić dietę. Dzięki temu nie tylko szybciej zyskasz kondycję, ale także poczujesz się dużo lepiej. Spróbuj jeść potrawy lekkostrawne oraz pić dużo płynów. Rezygnacja z tłustych i smażonych potraw oraz słodyczy przyspieszy przemianę materii. Nie jedz do najmniej 2 godziny przed treningiem, aby uniknąć niestrawności i bólu brzucha. Po wysiłku dobrze jest uzupełnić niedobór energii posiłkiem bogatym w węglowodany.

ZRÓB PRZEGLĄD ROWERU
Podstawową czynnością, którą trzeba wykonać po zimie jest czyszczenie roweru. Nie potrzebujesz do tego specjalnych środków – wystarczy woda z płynem do naczyń. Uważaj jednak z wodą pod dużym ciśnieniem – może się dostać do uszczelnionych miejsc.
Konieczne jest sprawdzenie kół i opon. Jeśli w kołach pojawił się luz i nie są stabilne, jazda na rowerze może być niebezpieczna. W tym przypadku trzeba oddać rower do serwisu. W razie konieczności, należy dopompować opony (np. na stacji benzynowej). Zalecane przez producenta ciśnienie podane jest na zewnątrz każdej opony.

ROWEROWA-OPONA
Specjalna uwaga wymagana jest podczas czyszczenia łańcucha. Pierwszym krokiem jest zdjęcie go roweru. Podstawa to dokładne wyczyszczenie starego smaru i większych zabrudzeń (np. benzyną ekstrakcyjną). Po czyszczeniu łańcuch należy odtłuścić. Potrząsaj przez chwilę zamkniętym pojemnikiem, aby benzyna dotrarła do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po wyjęciu łańcucha zosta go do wyschnięcia. Kiedy będzie już suchy, posmaruj go specjalnytm olejem do łańcuchów. Możesz też wpuścić krople w każde ogniwo. Po założeniu łańcucha zakręć pedałami, aby olej równomiernie się rozprowadził.

NAPRAWA-ROWERU
Niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie hamulców rowerowych. Linki hamulcowe nie mogą być zardzewiałe, a klocki hamulcowe zużyte. Jeśli na klockach nie ma „wycięć”, należy je wymienić. Warto natrzeć linki małą ilością oleju, a następnie wlać kilka kropel w zawiasy hamulców.
Sprawdź przerzutki. Jeśli nie działają prawidłowo, oddaj je do regulacji.

ZACZNIJ ROWEROWY SEZON
Po wzmocnieniu kondycji i przeglądzie „dwóch kółek” jesteś gotowy do rozpoczęcia sezonu rowerowego. Pamiętaj o tym, aby pierwsze wiosenne trasy nie były zbyt długie i intensywne. Podziwiaj budzącą się do życia przyrodę i baw się dobrze!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.