Nauka języka
Podróżowanie, studiowanie czy praca za granicą to dziś codzienność. Nasze dzieci uczą się języków obcych już od pierwszych lat życia. Warto, żeby nieznajomość obcej mowy nie była i dla nas barierą w porozumieniu się.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Mity o tym, że już na naukę języka za późno, dawno zostały obalone. A wymówka o braku talentu nikogo nie przekonuje. Postępy w nauce nie zależą ani od wieku, ani od specjalnych predyspozycji. Tak naprawdę – jedynie od zapału, który nakręca ucznia do stałego kontaktu z językiem. Tak naprawdę – kto nie próbuje, ten się nie nauczy: bez popełniania błędów nie ma efektów.
JĘZYKI NA TOPIE
Przez tyle lat nic się nie zmieniło. Najpewniejszą gwarancją dogadania się na całym świecie jest opanowanie języka angielskiego. Nic więc dziwnego, że z ofertą jego nauczania wychodzą do nas szkoły językowe. Nie brakuje też chętnych do nauki hiszpańskiego – tym językiem posługuje się mnóstwo ludzi na świecie, warto więc go znać. W ofercie szkół znajdziemy francuski, włoski, niemiecki – to te najbardziej popularne. Odżyło zainteresowanie językiem rosyjskim. Sytuacja gospodarcza wyznacza nowe kierunki, także lingwistyczne. Tak więc współpraca z Chinami owocuje zapotrzebowaniem miejsc na kursach nauki tego języka.
METODY PRACY
Dzisiejsza forma nauki ma wiele wspólnego z mozolnym wkuwaniem słówek. Szkoły prześcigają się w pozyskiwaniu autorskich programów, skierowanych specjalnie do poszczególnych grup wiekowych. Poza nauką na klasycznych kursach proponuje się dodatkowe konwersację, szkolenia wyjazdowe,, intensywne szkółki wakacyjne, naukę „w podróży”. Zainteresowanie szybkimi efektami nauki wzbudza metodą „direct”. Dużą motywacją dla ucznia jest praca z nauczycielem – native speakerem – z którym nie ma innej możliwości porozumiewania się niż w nauczanym na zajęciach języku. Specjalne programy skierowane do małych dzieci wdrażane są już w przedszkolach.
Popularnością cieszą się także formy e-learningowe. Ich atutem jest możliwość nauki on-line, bez wychodzenia z domu czy pracy. Ale także wykorzystywanie specjalnych programów ułatwiających przyswajanie wiedzy i uprzyjemniających proces nauczania.
EGZAMINY I CERTFIKATY
To bardzo ważne – umieć porozumieć się w obcym języku. Mogą nam się przytrafić sytuację, w którym warto, abyśmy mogli także udokumentować swoje umiejętności lingwistyczne. W tym celu sensownie jest kończyć poszczególne etapy edukacji językowe odpowiednimi certyfikowanymi egzaminami. Szczególną wartość mają certyfikaty międzynarodowe, uznawane na całym świecie.
KURSY SPECJALNEGO PRZEZNACZANIA
Po doszkalanie na kursach językowych sięgamy także w konkretnym celu. Maturzyści szukają wsparcia w uporządkowaniu i odświeżeniu swoje wiedzy przed egzaminem dojrzałości. Kursy mogą przygotowywać do egzaminów zawodowych. Nauka wtedy jest skupiona wokół rozbudowanego profesjonalnego słownictwa branżowego. Tego rodzaju naukę finansują swoim pracownikom dobrzy pracodawcy, którym zależy na prawdziwym doszkalaniu personelu.