Krotoszyński dąb wizytówką naszego regionu
Już po raz dwudziesty dziewiąty odbyła się w Krotoszynie Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Krotoszyńska aukcja jest pierwsza taką formą sprzedaży drewna w powojennej Polsce, jak również do czasów obecnych jedyną organizowaną w naszym kraju.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Początki krotoszyńskiej aukcji sięgają przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To w roku 1990 zorganizowaną z nich. Ze względu na brak doświadczenia w organizacji takiej formy sprzedaży drewno o pomoc poproszono wówczas zewnętrzne firmy, w tym jedną z Niemiec. Zajmowały się one zarówno kwestiami organizacyjnymi, jak i przygotowaniem drewna na aukcję. Podczas tych przygotowań swoje pierwsze doświadczenia w tej kwestii zdobywali wielkopolscy leśnicy, którzy surowiec do drugiej aukcji przygotowywali sami. T tak już zostało.
Przygotowania do krotoszyńskiej aukcji trwają cały rok. Leśniczowie wstępnie wybierają najlepsze jakościowo drzewa podczas tak zwanego szacunku brakarskiego. Jest on wykonywany w tych częściach lasu, które wcześniej zostały zaplanowane do wycięcia i odnowienia w „Planie urządzenia lasu”. Drzewa przeznaczone na aukcję nie są nigdy wybierane spośród nieprzeznaczonych do wycinki w danym roku.
Kolejny raz wybrane sztuki oceniane są pod koniec lata, wtedy już nie tylko przez leśniczego, ale również pracownika biura nadleśnictwa i brakarza regionalnego. Wówczas dokonuje się wstępnego pomiaru i decyduje, czy będą one przeznaczone na aukcję. To jednak nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia drzewa są ścinane i poddawane kolejnej, już trzeciej ocenie. Zespół, na czele z brakarzem, manipulacje wybrane sztuki, czyli decyduje, które ich odcinki zostaną ostatecznie przeznaczone na aukcję oraz w jakiej klasie jakości się znajdą. Ostatnim etapem przygotowań jest umieszczenie drewna na placach ekspozycyjnych oraz jego specjalne oznaczenie i wyeksponowanie.
Dlaczego dąb krotoszyński jest tak ceniony, nie tylko w Polsce, ale również poza nią? Ze względu na warunki, szczególnie glebowe, które panują na terenie tzw. Płyty Krotoszyńskiej, nasze dęby posiadają bardzo wąskie słoje (przyrosty roczne), co jest cenione przez firmy zajmujące się produkcję okleiny. Nie bez znaczenia jest dla nich również rysunek i barwa drewna, a te w przypadku dębów krotoszyńskich wiążą się z ich pochodzeniem. Okoliczne dąbrowy są genetycznie bardzo zbliżone do tych pochodzących z Półwyspu Bałkańskiego, co potwierdziły wielokrotne badania DNA najstarszych drzewostanów na naszym terenie.
Krotoszyńska aukcja co roku odbywa się w trzeci czwartek stycznia i przyciąga wielu zagranicznych kupców, nie tylko z Europy. Można więc śmiało stwierdzić, że dąb krotoszyński jest jedną z wizytówek naszego regionu i z pewnością rozsławia go na świecie.