• czwartek, 15 luty 2018 11:14

Bezpieczni na lodzie

Bezpieczni na lodzie
Bezpieczni na lodzie © archiwum

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne – nigdy nie wiemy na pewno, jak gruby jest lód. O czym powinniśmy pamiętać, by niewinna zabawa nie zakończyła się tragicznie?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Co roku pracownicy Państwowej Straży Pożarnej ostrzegają przed groźnymi sytuacjami na lodzie. I co roku mimo to zdarzają się wypadki nie tylko z udziałem dzieci, lecz także nieroztropnych dorosłych. Czy można temu zapobiec?

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO
Najlepszym sposobem, by uniknąć sytuacji potencjalnie groźnych, jest wybieranie do zabawy tylko wyznaczonych miejsc. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli wydają się pokryte grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy – lód przecież w każdej chwili może się załamać!
Nigdy nie wchodź na lód w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Są to ujścia i nurty rzek, ujścia kanałów i ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, a także miejsca, gdzie na lodzie występują rysy i pęknięcia. Nie wchodź także tam, gdzie lód przysypany jest grubą warstwą śniegu – nie widać wówczas, jaka jest jego grubość i czy nie ma akurat w tym miejscu przerębli.

ZANIM WEJDZIESZ NA LÓD
Zawsze sprawdź jego grubość. Jeśli jesteś niepewny, nie ryzykuj. Zagorzali amatorzy wędkarstwa powinni mieć ze sobą długą pikę, za pomocą której mogą ocenić grubość lodu przed sobą.
We dwóch bezpieczniej. Nigdy nie wchodź na lód sam, gdy w pobliżu nie ma drugiego człowieka. Temperatura wody pod lodem jest tak niska, że wpadnięcie do niej grozi szybkim wyziębieniem  i utratą sił. Osoba poszkodowana często nie jest w stanie o własnych siłach wydostać się na powierzchnię. Może liczyć wówczas tylko na pomoc drugiego człowieka.

GDY JESTEŚ NA LODZIE
Unikaj miejscowego przeciążenia. Nigdy nie bierz na lód ciężkiego bagażu.
Nie wchodź na lód z rękami w kieszeniach. Gdyby doszło do załamania, masz większe szanse, by nie wpaść do wody.
Gdy tylko usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, natychmiast zawróć. Stanie w miejscu grozi załamaniem tafli lodu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)