• Krotoszyn
  • poniedziałek, 24 czerwiec 2019 08:58
  •   461

Wakacje w Krotoszynie

Wakacje w Krotoszynie
Wakacje w Krotoszynie © Sebastian Kalak /archiwum 2014

Gmina Krotoszyn, tak jak przez cały rok, tak też na czas wakacji, oferuje wiele ciekawych miejsc oraz bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zacznijmy od miejsc…

Zwiedzanie Krotoszyna warto tradycyjnie rozpocząć od centrum miasta. Piękny rynek i pobliskie uliczki to obszar, który 5 lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację. Ratusz z 1689 roku to obiekt, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba, to najbardziej charakterystyczny punkt Krotoszyna, kojarzą go nawet osoby spoza naszego województwa. Na rynku można odpocząć w jednym z ogródków gastronomicznych w sąsiedztwie podświetlanej fontanny oraz wodotrysków, które zapewniają także 15-minutowe spektakle wody, świateł i dźwięku – w tle oczywiście pięknie oświetlony ratusz. Tego miejsca nie da się opisać, lepiej je po prostu zobaczyć na własne oczy.

Kolejne miejsce warte zobaczenia to usytuowany niedaleko rynku Park Miejski z dwoma stawami, z Pałacem Gałeckich i wolierą. W parku nie można się nudzić. Jest siłownia plenerowa, jest plac zabaw, a powstała w 2018 r. woliera gromadzi coraz więcej obserwujących – jest co obserwować: bażanty, papugi nimfy i nierozłączki, okazałe pawie. W gorące wakacyjne miesiące park zapewnia również trochę wytchnienia w cieniu, ale przede wszystkim można znaleźć tu ciszę i spokój.

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Krotoszyna jest wieża obserwacyjno- widokowa przy ulicy Ceglarskiej, z widokiem na całe miasto. Powstała ledwie czerty miesiące temu, a już odwiedziło ją rekordowo dużo, nie tylko krotoszynian. Niezmiennym natomiast jest od lat i ulubionym miejscem spacerów pozostają Błonie. Teren ten niedługo zmieni swoje oblicze, obecnie trwa wybór wykonawcy rewitalizacji. Warto też odwiedzić „smoszewskie kurhany”. Kurhany z epoki brązu, sprzed 3 500 lat, zlokalizowane są w obrębie dąbrowy, będącej częścią lasów krotoszyńskich. W latach 2009 – 2011, podczas wykopalisk, archeolodzy odkryli wewnątrz jednego z nasypów ziemnych dobrze zachowane struktury grobowe wzniesione z kamienia i pozostałości darów pośmiertnych w postaci fragmentów ceramiki i brązowej szpili. Zrekonstruowany kurhan oraz postać pochowanego w kurhanie wojownika podziwiać można z kładki zbudowanej nad rekonstrukcją. Z pewnością zainteresuje to nie tylko miłośników historii. Jak już jesteśmy przy historii, to warto wspomnieć o licznych zabytkach w całej gminie, z krotoszyńską farą na czele. Nie sposób jednak wymienić wszystkich obiektów. Warto natomiast spróbować je zwiedzić, można się do tego przydać Krotower. System rowerów miejskich jest bardzo łatwy w obsłudze, tani, a co najważniejsze: znacznie skraca czas przejazdu pomiędzy najciekawszymi punktami Krotoszyna. Rekomendujemy zwiedzanie okolicy Krotowerem!

Czas wakacji w gminie Krotoszyn to również urozmaicona oferta kulturalna i rekreacyjna. Cykl imprez „Więc Wiec” to już sprawdzona formuła: różnorodność stylów muzycznych, znani artyści, ale także artyści spoza tzw. mainstreamu. Więc Wiece odbędą się na krotoszyńskim rynku 7 lipca (wystąpią Teren Prywatny, Cree, Krzysztof Zalewski), 20 lipca (Lorem, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Masecki Młynarski), 10 sierpnia (RusT, Pablopavo i ludziki, Lech Janerka) oraz 31 sierpnia (Renata Przemyk, Smolik / Kev Fox, Chór Czarownic). Bardzo popularna jest również Wystawa zwierząt gospodarskich i domowych w Benicach. Podczas tegorocznej edycji, 14 lipca, wystąpi znany zespół discopolowy Weekend. Tego lata znajdzie się też coś dla fanów sportu. Wakacje zaczną się jubileuszem 90-lecia klubu Astra Krotoszyn. Z tej okazji 22 czerwca rozegrany zostanie mecz Astry z Wartą Poznań. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie festyn i wiele rozmaitych atrakcji. Natomiast 12 – 14 lipca na rynku i na basenie odbędą się zawody w cross ficie LOGinLAB, jedne z największych zawodów tego typu w kraju. W imprezie tej rywalizują najlepsi atleci z Polski i Europy. Także w lipcu Krotoszyn będzie miejscem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki / Wzornictwa / Technologii. Festiwal odbędzie się 6 lipca w Muzeum i Hali Widowiskowo – Sportowej. Zwieńczeniem wakacji będzie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej Busker Bus (23 – 25 sierpnia).

To oczywiście nie wszystkie imprezy i atrakcje, jakie będą miały miejsce w te wakacje w naszej gminie. Warto regularnie śledzić stronę internetową www.krotoszyn.pl oraz fanpage miejski na Facebooku, żeby być z wszystkimi wydarzeniami na bieżąco.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.