• Krotoszyn
  • poniedziałek, 24 czerwiec 2019 09:13
  •   483

Krotoszyn – 600 lat żywej historii

Krotoszyn – 600 lat żywej historii
Krotoszyn – 600 lat żywej historii © Sebastian Kalak /archiwum 2015

W wolnej chwili warto odwiedzić sąsiadując z powiatem pleszewskim powiat krotoszyński, który również ma bardzo ciekawą historię i wiele atrakcji turystycznych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Powiat krotoszyński, który sąsiaduje z powiatem pleszewskim jest również bardzo atrakcyjny. Warto go odwiedzić w wolnym czasie. Nasze powiaty mają wiele wspólnego, jak np. historia. Niegdyś stolice obu powiatów łączyła kolej wąskotorowa, a w latach 1793 – 1934 pleszewska Dobrzyca wchodziła w skład powiatu krotoszyńskiego.

Będą w Krotoszynie nie sposób nie odwiedzić zrewitalizowanego przed 5 lat pięknego Rynku. W centrum miasta znajduje się ratusz z 1689 r. (przebudowany i powiększony w latach 1898 – 1899). Będąc na Rynku warto odwiedzić pobliskie kościoły m.in. pw. św. Jana Chrzciciela, który już niedzielę, 23 czerwca został kolejną w regionie Bazyliką Mniejszą m.in. z relikwiami bł. bp. Michała Kozala (w 1893 r. został w tej świątyni ochrzczony), które zostały przekazane na początku czerwca ks. proboszczowi dr Aleksandrowi Genderze podczas uroczystej mszy św. w katedrze wrocławskiej, pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa.

Relikwie te są bardzo cenne, biorąc pod uwagę, że ciało bł. bp. Michała Kozala zostało spalone w obozie koncentracyjnym w Dachau. Drugi w okolicznych kościołach – pw. św. ap. Piotra i Pawła – znajduje się na zachód. Późnobarokowa świątynia została wybudowana w latach 1766 – 1722.

Tuż obok w budynku dawnego klasztoru Trynitarzy z 1733 (do 1819 r. pełnił funkcję klasztoru, później szkoły, a przed wojną – klasztor jednej z kompanii) mieści się Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka. Kilka kroków dalej mieści się ogromny Park Miejskim im. Wojska Polskiego, a w nim tzw. pałac Rozdrażewskich i Gałeckich.

Warto również odwiedzić dawny budynek starostwa, a obecnie Urzędu Miejskiego, z pocz. XX w., kompleks koszarowy, budynek I LO im. Hugona Kołłątaja katolicki z kwaterą wojskową, dawne cmentarze ewangelickie i żydowski, drewniany kościół pw. Marii Magdaleny z 1755 r., drewniany kościół pw. Fabiana i Sebastiana z 1572 r., a także wiele innych ciekawych rzeczy.

Krotoszyn skończył 4 lata temu równe 600 lat, od kiedy jest miastem. Jego historia jest równie ciekawa i interesująca jak otaczające nas zabytki. Warto tu przyjechać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.