• Portugalia
  • sobota, 23 luty 2019 09:23
  • 8 zdjęć
  •   734

Perły Portugalii

Perły Portugalii
Perły Portugalii © archiwum

Możesz zwiedzić dwa miasta za jednym razem i nie zbankrutujesz! Wybraliśmy ich największe atrakcje, które musisz zobaczyć!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ciepły (teraz termometry oscylują wokół 20 st. C), ale jeszcze nie upalny klimat sprawia, że zima i wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie portugalskiej stolicy oraz nadmorskiego kurortu Faro.

DAJ SIĘ POPROWADZIĆ ULICZKOM
Lizbona położona jest na wzgórzach. Ułatw więc sobie jej zwiedzanie, korzystając ze specjalnej kolejki, tzw. windy Bica, która jeździ po stromym zboczu od wybrzeża do centrum oraz (koniecznie!) przejedź się kultowym żółtym tramwajem linii nr 28. Jego trasa biegnie wokół wielu zabytków, m.in. romańskiej surowej katedry Sé. Tym samym tramwajem można też udać się do bazyliki Estrela. Wnętrze tej świątyni urzeknie bogactwem marmurowego wystroju, a niedaleko znajduje się pchli targ. Później warto przespacerować się okolicznymi uliczkami. Idąc do Starego Miasta, natrafisz na niecodzienny miejsce, jakim jest Convento de Carmo. Ten dawny klasztor, którego dach został zniszczony w trzęsieniu ziemi w XVIII w., stanowi dziś miejsce relaksu dla mieszkańców.

ARCYDZIEŁA RENESANSU
Nieco dalej od centrum (dojazd autobusem lub kolejką), w Belem, znajdują się przykłady oryginalnego portugalskiego stylu z XVI w., łączącego motywy morskie i orientalne. Potężnego klasztoru Hieronimów oraz Torre de Belem nie da się opisać, trzeba to zobaczyć!

NADMORSKIE FARO
Stąd będziesz wylatywać do Polski, ale jest tu też sporo do zwiedzania. Na przykład – przerażająca i olśniewająca zarazem Kaplica kości, którą zbudowano na początku XIX w. z ok. 2 tys. czaszek mnichów. W Faro warto także zobaczyć tamtejsze Stare Miasto.

DOJAZD, NOCLEG
Ceny biletów lotniczych do Lizbony zaczynają się już od 64 zł! Żeby wrócić także tanio, szukaj wylotów z innych miast. Np. wybierz się pociągiem do Faro (bilet 9,5 €, czyli ok. 40 zł) i stamtąd możesz znaleźć lot powrotny za 90 zł! Takich biletów szukaj np. na www.fly4free.pl lub www.esky.pl Nocleg znajdziesz na www.booking.com

TO WARTO ZWIEDZIĆ
Torre de Belem: czynne wt – nd 10:00 – 17:00. Bilety: wszyscy 6 € (dzieci do lat 4 bezpłatnie). Możesz kupić bilet łączony za 12 € i zwiedzić na nim też Klasztor Hieronimów: czynne wt – nd w godz. 10:00 – 17:30.
Kaplica kości w Faro czynna: pn – pt 10:00 – 13:00 i 15:00 – 17:30, sb 10:00 – 13:00. Bilety: 1 € od osoby.

 


Katedra Sé – Świątynia z XII w. wybudowano po odbiciu miasta z rąk Maurów. Dojedziesz do niej słynnym tramwajem linii 28.


Kolejka Bica – podróż komunikacyjną miejską w Lizbonie umożliwia podziwianie wiele fantastycznych widoków.


Bazylika Estrela – późnobarokowy kościół widać niemal z każdego zakątka miasta. Ma olśniewające wnętrze (w kółku) z szarego, różowego i żółtego marmuru.


Most „25 Kwietnia” – jadąc pociągiem do Belem, można podziwiać jego piękną konstrukcję, przypominającą słynny Golden Gate Bridge w San Francisco.


Klasztor Hieronimitów – warto przeznaczyć kilka godzin na zwiedzenie wnętrz oraz obejrzenie wszystkich ornamentów na zewnętrznych ścianach.


Convento de Carmo – średniowieczny kompleks klasztorny jest dziś popularny miejscowym wypoczynku.


Kaplica kości – ściany tego niewielkiego pomieszczenia zdobią tysiące czaszek.


Belem – gdy już zwiedzisz wieżę w Torre de Belem, koniecznie spróbuj tutejszego przysmaku – babeczek pasteis de nata.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.