• Lubelskie
  • niedziela, 27 maj 2018 07:13
  •   344

Roztocze na weekend

Roztocze na weekend
Roztocze na weekend © archwium

Piękna przyroda, malownicze wzgórza oraz wiele urokliwych miejscowości do zwiedzania – to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wędrówkę najlepiej rozpocząć w Zamościu. To jedno z najpiękniejszych polskich miast, a rynek z renesansowym ratuszem i kamienicami ormiańskimi zachwyca od pierwszego wejrzenia. Miasto to także świetny punkt wypadowy do atrakcji Roztocza i wygodne miejsce przesiadki. Z Zamościem łączy się ciekawa legenda – to tu narodził się tzw. Szwedzki stół. Podobno Jan Sobiepan Zamoyski podczas szwedzkiego potopu miał podać śniadanie królowi Karolowi Gustawowi na ławie bez krzeseł, chcąc zakpić z najeźdźcy oblegającego jego twierdzę.

ROMANTYCZNA WYSPA
Niedaleko Zamościa położony jest Szczebrzeszyn, znany z wiersza Jana Brzechwy. Żeby usłyszeć w trzcinach słynnego owada, możesz wybrać się na spływ kajakiem płynącym przez miasteczko Wieprzem. Do następnej atrakcji, Zwierzyńca, dostaniesz się trasą rowerową lub pieszo przez niewysokie pagórki. Na miejscu wypoczniesz w parku ze stawem i wsypą, na której znajduje się romantycznie położony kościół. Wybudowano go na miejscu dawnego teatru „na wodzie”, w który Jan Sobieski widywał się z Marysieńką! Na trasie wycieczki powinien znaleźć się też Guciów z jego XIX -wiecznym skansenem. Natomiast piękne panoramy niemal całego Roztocza ujrzysz z wieży widokowej w Krasnobrodzie.

CIEKAWE OKOLICE
Nieco na uboczu głównych szlaków czekają na turystów wodospady, tzw. Szumy, na Tanwi w Suścu lub rzece Sopot w Józefowie. Warto również zajrzeć do wyjątkowego Muzeum Nożyczek w Tarnogrodzie. Wycieczkę po Roztoczu możesz zakończyć w Tomaszowie Lubelskim, gdzie zwiedzisz m.in. dobrze zachowany drewniany barokowy kościół.

TO WARTO ZWIEDZIĆ
Muzeum Zamojskie w Zamościu: czynne wtorek – niedziela w godz. 9:00 – 17:00. Bilety norm. 12 zł, ul. 6 zł. www.muzeum-zamojskie.pl
Wieża widokowa w Krasnobrodzie: czynna codziennie w godz. 10:00 – 20:00, wstęp oraz korzystanie z lunety – bezpłatne.
Muzeum Nożyczek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie: czynne pn.-pt. w godz. 8:00 – 17:00, sb w godz. 8:00 – 14:00, w wakacje pn.-pt. w godz. 8:00 – 16:00. www.bibliotekatarnogrod.lbl.pl
Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim: otwarty: pn.-sb. w godz. 6:00 – 18:00, nd. W godz. 6:30 – 18:00, zwiedzania poza godzinami nabożeństw.
www.tomaszow-sanktuarium.pl

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.