• czwartek, 05 czerwiec 2014 13:35
  •   290

Magiczne miasto

Magiczne miasto
Magiczne miasto © archiwum

Mówi się, że kto raz odwiedzi stolicę Litwy, na zawsze pozostanie pod jej urokiem. Przekonaj się, czym tak przyciąga turystów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na pewno jedną z wizytówek Wilna jest gotycki kościół św. Anny, ufundowany przez wielkiego księcia Witolda. Podobno, gdy w 1812 r. świątynię ujrzał Napoleon Bonaparte, nie mógł oderwać od niej wzroku oraz miał pomysł, by ją cegła po cegle rozebrać i przewieźć do Paryża! W okolicach Starego Miasta znajduje się jeszcze parę wyjątkowych budowli sakralnych, z których Wilno słynie szczególnie. Mowa tu przede wszystkim o Ostrej Bramnie – czyli kapliczce wybudowanej na dawnych fundamentach miejskich. To w niej znajduje się znany z cudów obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. W jej okolicach roi się od małych urokliwych ulic, którymi dojedziemy do symboli miasta – białej katedry położonej u stóp Wzgórza Giedymina z zamkiem na szczycie.

WYJĄTKOWA GALERIA
Plac przed katedrą to świetne miejsce przesiadkowe. Dostaniemy się stamtąd trolejbusem do rzadko odwiedzanej świątyni, w której znajduje się drogocenne skarby. Wnętrza kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu skrywają bowiem prawdziwą galerię sztuki. Jego ściany pokryte są ponad 2 tysiącami płaskorzeźb oraz figur włoskich mistrzów baroku. Nasz wzrok na pewno przykuje wiszący tam żyrandol.

CHWILA ZADUMY
Będąc w Wilnie, nie sposób nie zwiedzić Cmentarza na Rossie. To nie tylko miejsce wiecznego spoczynku wielkich Polaków. Nekropolia jest pięknie położona na wzgórzach, a spacerując alejkami, możemy podziewać nagrobki, które są także dziełami sztuki.

TO WARTO WIEDZIEĆ
Kościół św. Anny: otwarty wt. – sob. w godz. 10:30 – 18:30, Nd – 8:00 – 19:00, zwiedzanie tylko poza granicami nabożeństw: www.onesbaznycia.lt
Ostra Brama: otwarta pn. – nd. w godz.6:00 – 19:00, zwiedzanie tylko poza godzinami nabożeństw. www.ausrosvartai.lt
Kościół św. Piotra i Pawła w Antokolu: otwarty w godz. 6:30 – 18:45 zwiedzanie tylko poza godzinami nabożeństw: vilniauspertropovilo.lt
Cmentarz na Rossie: otwarty codziennie 9:00 – 18:00, wstęp bezpłatny.
Dzwonnica katedralna: czynna pn. – sb., 10:00 – 19:00, bilety: n. 5 €, u. 2,5 €.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.