• środa, 16 maj 2018 10:15

Ślub kościelny – co i gdzie trzeba załatwić?

Ślub kościelny – co i gdzie trzeba załatwić?
Ślub kościelny – co i gdzie trzeba załatwić? © archiwum

Ślub kościelny to jedna z ważniejszych ceremonii w życiu osób wyznania rzymsko-katolickiego. Dziś już nie trzeba organizować odrębnej uroczystości w urzędzie stanu cywilnego, bo wprowadzono tzw. ślub konkordatowy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zwyczajowo zawierany jest w parafii panny młodej, rzadziej pana młodego. Gdybyśmy chcieli wstąpić w związek małżeński poza naszymi parafiami, będziemy potrzebowali zgody miejscowych proboszczów. Taki dokument nazywany jest „licencją”. A jakie formalności czekają nas przed ceremonią?

JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBUJEMY?
Pierwszy krok to wizyta w kancelarii parafialnej. Wybierzcie się tam na 3. Miesiące przed ślubem. Weźcie ze sobą: świadectwa bierzmowania (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są 3 miesiące), zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (najczęściej te dokumenty można donieść w późniejszym terminie) oraz dowody osobiste. Na podstawie tych danych zostanie sporządzony protokół przedślubny oraz rozpisane zapowiedzi. To do was należy obowiązek poinformowania swojej parafii o planowanym ślubie i prośba o wygłaszanie zapowiedzi (nie uczyni tego za was parafia, w której bierzecie ślub).

WIZYTA W USC
Na mniej niż 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do USC. Musicie mieć ze sobą: dowody osobiste, wdowiec/wdowa musi przynieść akt zgonu współmałżonka. Na tej podstawie USC wyda zaświadczenie o Kraku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie to jest ważne tylko przez 6 miesięcy. To, co powinniście ustalić przed wizytą, to nazwisko, jakie przyjmie żona po zawarciu związku, gdyż będziecie musieli je podać urzędnikowi.

Z POWROTEM DO KANCELARII
Gdy już będziecie mieli zaświadczenie z USC udacie się ponownie do kancelarii parafialne, w której bierzecie ślub (w zależności od kancelarii parafialnej udajcie się tam od tygodnia do dnia poprzedzającego ślub). Dokumenty, które musicie przynieść to:  zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC), zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (o ile jeszcze tego nie dostarczyliście), potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych.

TUŻ PRZED I PO
Tuż przed ślubem: przynieście do kancelarii zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych. Zaś w  dniu ślubu podpiszecie zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego; stosowane dokumenty podpisują także świadkowie oraz duchowny. W ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa, kościół ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do USC. Ten zaś sporządza akt ślubu. Jeśli wszystko odbędzie się przed przeszkód, po 2 tygodniach możecie udać się do USC po odbiór skróconych aktów małżeństwa.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.