• niedziela, 29 marzec 2015 12:33

Kolorowe i niepowtarzalne

Kolorowe i niepowtarzalne
Kolorowe i niepowtarzalne © © archiwum

Przygotowywanie pisanek to często domena najmłodszych domowników.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Malowanie świątecznych pisanek to jedna z najpiękniejszych wielkanocnych tradycji. Lubią ją zarówno mali, jak i ci całkiem dorośli domownicy.

W zależności od tradycji, jakie panują w naszym rodzinnym domu, lub od regionu Polski, z którego się wywodzimy, pisanki zdobi się i przygotowuje inaczej. Warto jednak poznawać nowe techniki i szukać swoich ulubionych. Niektórzy z nasz ze świątecznych jajek potrafią powiem zrobić małe dzieła sztuki.

KOLORY NATURY
Jeszcze całkiem niedawno nikt nie kupował farbek do malowania jajek ani kalkomanii, które przykleja się na skorupki. Do ich barwienia używano tego, co oferowała natura lub barwników, których używano do farbowania wełny. Pisanki gotowano w łupinach cebuli (wychodzą złote lub brązowe), burakach (czerwone), szpinaku czy razem ze źdźbłami traw (zielone).

CO REGION, TO SPOSÓB
W zdobieniu pisanek ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i zdolności manualne. Możemy użyć do tego wosku (najpierw rysujemy nim wzór na skorupce, a dopiero potem ją barwimy), kolorowych włóczek i sitowia (oklejamy włóknami skorupkę, tworząc barwne paski lub bardziej skomplikowane wzory), albo oklejając jajka papierowymi wycinankami. Możemy również nanosić farbę za pomocą gąbki (uzyskamy marmurkowy wzór) albo malować je farbami we fluorescencyjnych lub metalicznych kolorach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.