Czego nie wiesz o cukrzycy
Bardzo często wiąże się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, ale wbrew pozorom cukrzyca nie pojawia się wyłącznie z powodu spożywania nadmiernej ilości cukru.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Cukrzyca jest spowodowana zaburzeniem wydzielania insuliny w organizmie. Insulina odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Oznacza to, że osoby z cukrzycą maja podwyższony poziom glukozy we krwi. Gdy stan ten gwałtownie spada, pojawiają się osłabienie, chudnięcie, wzmożone łaknienie, nadmierne pocenie się, nadmierne pragnienie i częstomocz, nocne skurcze łydek, zaburzenia widzenia czy świąd i ropne infekcje skóry, grzybice.
Leczenie jest czasochłonne, może nawet trwać całe życie. W zależności od tego jak mocno zaawansowana jest cukrzyca i czy pacjent ma za dużo, czy za mało glukozy, lekarz przepisuje insulinę, a także leki doustne. Oczywiście ogromny wpływ na chorego ma dieta. W przypadku cukrzyków konieczne jest dokładne rozpisanie jej przez dietetyka klinicznego, bo komponowanie diety na własną rękę może mocno odbić się na zdrowi. Istotne są stałe pory jedzenia, a także unikanie produktów, które wywołują wyrzuty insuliny. Należą do nich m.in. piwo, dojrzałe banany, pieczone ziemniaki, suszone owoce, biały ryż czy białe mączne potrawy.