• poniedziałek, 29 kwiecień 2019 08:53

Gdy ugryzie kleszcz

Gdy ugryzie kleszcz
Gdy ugryzie kleszcz © archiwum

Są niepozorne, malutkie, szybkie i niezwykle podstępne. Kleszcze to prawdziwi krwiopijcy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jest ich nawet 900 gatunków i wszystkie potrafią być bardzo niebezpieczne. Bez względu na to, czy kleszcz dopiero co się wykluł, czy już jest dorosłym osobnikiem – potrzebuje krwi. Dla człowieka ukąszenie jest bezbolesne. Jednak przez kontakt z naszym krwiobiegiem ten podstępny pajączek potrafi zatruć ofiarę bakteriami wywołującymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Co zrobić, gdy kleszcz nas zaatakuje? Kiedy okaże się, że przynieśliśmy do domu nieproszonego gościa z wycieczki, należy go usunąć pęsetą lub specjalną kartą.

W przypadku oderwania odwłoku od reszty ciała należy udać się do lekarza. Po wyciągnięciu kleszcza miejsce ukąszenia należy odkazić i obserwować, czy nie pojawią się rumień wędrujący. Warto też oddać usuniętego osobnika na badania diagnostyczne – w laboratorium zostaną wykonane badania molekularne pasożyta. Jeśli wynik testu będzie ujemny, kleszcz nie jest nosicielem boreliozy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.