Drzewo na miarę naszych czasów
Oxytree to drzewo tlenowe. Pochłania znacznie więcej dwutlenku węgla i produkuje znacznie więcej tlenu niż nasze rodzime gatunki. Niedługo 54 okazy tego drzewa zostaną posadzone na ulicach Łomży. W kolejce czekają już kolejne miasta.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Drzewo stworzone dla świata zmagającego się ze smogiem – pochłania wielokrotnie dwutlenku węgla i produkuje o wiele więcej tlenu niż nasze rodzime gatunki. Wydaje się więc niezastąpione przy naszym zanieczyszczonym powietrzu. Ma wielkie zielone liście i ładne fioletowe kwiaty, jest więc bardzo dekoracyjne i lubiane przez owady. Dlatego polecane jest nie tylko dla miast – na ulice, skwery, do parków – lecz także jak drzewo ozdobne do ogrodów. Do tego szybko rośnie – oxytree osiągają wysokość 16 m w ciągu 6 lat, rosną więc dziesięć razy szybciej od innych drzew. Drzewo oxytree rosnących na plantacjach można więc wykorzystywać np. do produkcji mebli.
A to pozwoli ocalić rodzime lasy. Oxytree to dzieło hiszpańskich biologów, którzy skrzyżowali dwa gatunki drzewa o nazwie paulownia. Czy ma wady? Tak – potrzebuje dużo wody. Jest też gatunkiem obcym w naszym ekosystemie, ale skoro ma tyle zalet, to może warto sprawdzić, jak sobie poradzi w naszych warunkach? Do takiego wniosku doszły władze Łomży. W kwietniu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej podpisało tam porozumienie współdziałania z Wyższą Szkołą Agrobiznesu oraz Terenową Stacją Doświadczalną Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego. Owocem tego porozumienia będzie zasadzenie na ulicach miasta 54 oxytree.