• piątek, 24 styczeń 2020 09:17

Jelita w stresie

Jelita w stresie
Jelita w stresie © archiwum

Nerwica może dotknąć również układ trawienny. Za zespół jelita drażliwego (IBS) cierpi więcej kobiet niż mężczyzn.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To, co dzieje się z chorym, gdy cierpi na IBS jest nie do opisania. Przypomina to prawdziwe tortury układu trawiennego. Według badań dolegliwości są odczuwalne dl 28 proc. zdiagnozowanych chorych już 15 minut po posiłku! Jak więc wygląda gehenna pacjentów? Zaparcia na zmianę z biegunką, kurczowe kłujące lub piekące bóle brzucha – to jedne z objawów zespołu jelita drażliwego. Oprócz tego chorzy na tę dolegliwość mogą czuć pełność, „przelewanie się” w brzuchu czy ból podbrzusza. Charakterystycznym objawem jest też tzw. owczy stolec z domieszką szklistego śluzu. Gdy bóle pojawiają się, chory dopiero po wypróżnieniu odczuwa ulgę.

Wbrew pozorom nie tak łatwo jest postawić diagnozę. Rozpoznanie musi opierać się na występowaniu kluczowych objawów i wywiadzie. Przeciętne diagnozy stawiania jest po upływie ok. trzech lat! Z badań wynika, że co piąty człowiek odczuwa lub odczuwał dolegliwości związane z IBS, a choroba dotyka najczęściej kobiet.

Dolegliwości pojawiają się przed 30. rokiem życia. Gdy diagnoza zostanie już postawiona, samo leczenie trwa długo. Leczenie farmakologiczne najlepiej wspierać unikaniem stresu, regularnym trybem życia, odpowiednią dietą.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.