• piątek, 24 styczeń 2020 09:41

Ze skalpelem na otyłość

Ze skalpelem na otyłość
Ze skalpelem na otyłość © archiwum

Nie każdy może przejść operację bariatryczną. To metoda leczenia osób z chorobą otyłości olbrzymiej w tym wypadku decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Chirurgiczna operacja otyłości polega na zoperowaniu żołądka. Ma ona zmniejszyć uczucie głodu i spowodować, że osoby z otyłością rzadziej będą sięgać po jedzenie, a sytość odczują już po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Ryzyko takiej operacji jest niewielkie, a prawdopodobnie stałej utraty wagi – ogromne.

Sama operacja często ratuje życie, a wykonuje się ją u osób, których wskaźnik BMI przekroczył 35 i występuje m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej albo choroby stawów. Ważnym warunkiem jest wiek chorego – operację bariatryczną przeprowadza się u osób do 65. roku życia. Ponieważ operacja jest zaliczana do tzw. dużej chirurgii, pacjent, który ma przejść operację, musi na kilka dni przed jej wykonaniem pójść do szpitala. Najpierw jest wykonywana seria badań. Chory jest też pod opieką psychologa i dietetyka. Po operacji pacjent powinien współpracować z dietetykiem. Po roku znowu jest wymagana hospitalizacja, by ocenić ogólny stan zdrowia. Operacje bariatryczne są refundowane przez NFZ.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.