• piątek, 24 styczeń 2020 09:34

Wciąż zmęczony

Wciąż zmęczony
Wciąż zmęczony © archiwum

Znużenie, senność, brak energii. Na pierwszy rzut oka zmęczenie jest niegroźne. Można zmienić dietę, zapisać się na zajęcia sportowe… A co, gdy mimo to zmęczenie nie ustępuje?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za chorobę cywilizacyjną, choć nie istnieje w międzynarodowym spisie chorób. To po prostu stany, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć – zmęczenie nie ustępuje nawet po odpoczynku. Taki stan potrafi się utrzymać nawet przez sześć miesięcy. Ciągłe zmęczenie może być objawem choroby, np. tarczycy, wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C), cukrzycy, problemów z nerkami czy niedociśnieniem. Narażone są na nie osoby będące w ciągłym biegu, prowadzące niezdrowy styl życia, ale też ci, którzy właśnie przechodzą na emeryturę. Na CFS często zapadają pielęgniarki, lekarze, duchowni, psychoterapeuci czy nauczyciele, w których przypadku mówi się o wypalaniu zawodowym.

Naukowcy uważają, że czynniki powodujące CFS związane są z układem odpornościowym człowieka. Zespół może być też wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy czy wirusem EBV. Przy stawianiu diagnozy lekarz musi wykluczyć inne choroby, a podczas leczenia zaleca się równoległa fizjoterapię, psychoterapię, terapię bólu, a czasem nawet hipnozę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.