• piątek, 31 styczeń 2020 09:33

Gdy antybiotyk nie działa

Gdy antybiotyk nie działa
Gdy antybiotyk nie działa © archiwum

Do 2050 r. choroby bakteryjne będą zabijać 10 mln ludzi rocznie. Antybiotykoterpia to już problem globalny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak to możliwe, że jedno z największych odkryć medycyny może spowodować zwiększoną śmiertelność za 30 lat? Głównym zadaniem antybiotyku jest pozbycie się tych bakterii i grzybów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Problem polega na tym, że leki te walczą z każdą napotkaną na swojej drodze bakterią i grzybem, a to oznacza, że likwidują też pożyteczne mikroorganizmy.

Każde zażycie antybiotyku zaburza naturalną florę bakteryjną organizmu. Jednak łykanie ich jak cukierki, spowodowało, że te leki… przestają działać. W wyniku nadużywania i niewłaściwego stosowania bakterie zaczynają być antybiotykooporne. Nieprawidłowe przyjmowanie leków i niestosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować, że w organizmie powstaną niewrażliwe na antybiotyk bakterie. NIK podał, że od 2016 do 2017 r. aż o 23,5 proc. wzrasta liczba pacjentów zakażonych lekoopornymi szczepami bakterii.

Niestety, czasami problem pojawia się już w gabinecie lekarskim. O wiele częściej niż w szpitalach lekarze przepisują antybiotyki w przychodniach zdrowia. Powodem jest fakt, że wiele narzędzi diagnostycznych nie jest tam refundowanych lub dostępnych. Ponadto lekarze w poradniach pierwszego kontaktu mają znacznie więcej pacjentów, których muszą zdiagnozować błyskawicznie.

Na domiar złego drobnoustroje, takie jak bakterie, po prostu łatwo się zmieniają , z kolejni naukowcy nie nadążają z odkrywaniem kolejnych szczepów i z ich zwalczaniem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under