• piątek, 06 marzec 2020 09:00

Co robić ze starymi lekami

Co robić ze starymi lekami
Co robić ze starymi lekami © archiwum

Porządki w domowej apteczce? Widzisz, że część leków jest przeterminowana? Absolutnie ich nie łykaj! Śmietnik też nie jest dobrym pomysłem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Po upływie termin ważności leku może w nim dojść do wielu niekorzystnych zmian. Lek może zachować swoje właściwości lecznicze, by o tym decydować. Z różnych przyczyn lek może być po prostu nieskuteczny. Sprawa jest poważna, jeśli chodzi o środki ratujące życie, jak np. noradrenalina, epinefryna czyli leki dla cukrzyków.

W przypadku hiperglikemi przeterminowana insulina może spowodować śpiączkę cukrzycową. W niektórych przypadkach przeterminowany lek może wywołać też silniejsze działania niepożądane. Wbrew powszedniej opinii nie AM zbyt wielu badań świadczących o toksyczności leków spożywanych po dacie ważności.

Niektóre preparaty mogą utrzymać swoje właściwości nawet… kilka lat po terminie przydatności do spożycia. Lepiej jednak nie ryzykować i nie stosować takich leków. Nie można ich jednak wyrzucać do kosza! Lekarstwa trzeba oddawać do apteki. Medykamenty najlepiej przynieść w oryginalnych opakowaniach (szklanych, metalowych, z kartonu z tworzywa sztucznego), a pastylki i drażetki – luzem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.