Menopauza – nie taki diabeł straszny
W okolicach 40. roku życia kobiety wchodzą w etap menopauzalny. W tym czasie miesiączki stają się nieregularne, a zmiany hormonalne silnie wpływają na kondycję psychofizyczną. To trudny dla kobiet czas.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Okres przekwitania potrafi być niezwykle dokuczliwy. Ponad 80 proc. kobiet zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami menopauzy. Jak im zaradzić?
PRZEKWITANIE – OBJAWY
Menopauza zwiastuje nie tylko koniec miesiączkowania, ale też może przyczynić się do wystąpienia innych dolegliwości w przyszłości, np. miażdżycy czy osteoporozy. Wśród najczęściej wymienianych objawów pojawiają się uderzenia gorąca, nadpotliwość, problemy ze snem, drażliwość, zaburzenia koncentracji. Mogą wystąpić objawy natury psychicznej, takie jak zmiany nastroju, lęk, a nawet depresja. To również efekt zmian hormonalnych. U kobiet przekwitających może pojawić się zwiększona podatność na infekcję okolic intymnych, dolegliwości pęcherza i dróg moczowych, a także wzrost wagi.
ZWALCZ DOLEGLIWOŚCI MENOPAUZALNE
Podejrzewając u siebie początek menopauzy, warto udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje terapię. Objawy menopauzalne efektywnie minimalizuje hormonalna terapia zastępcza. W przypadku kobiet, które z pewnych względów nie mogą się na nią zdecydować, alternatywa będzie naturalny, niehormonalny lek. Na rynku istnieją preparaty, które skutecznie łagodzą wahania nastroju i zmniejszają fale gorąca. Oprócz tego należy spożywać produkty bogate w witaminy A i E, uprawiać sport i zrezygnować z używek.