• piątek, 17 kwiecień 2020 12:58

Menopauza – nie taki diabeł straszny

Menopauza – nie taki diabeł straszny
Menopauza – nie taki diabeł straszny © archiwum

W okolicach 40. roku życia kobiety wchodzą w etap menopauzalny. W tym czasie miesiączki stają się nieregularne, a zmiany hormonalne silnie wpływają na kondycję psychofizyczną. To trudny dla kobiet czas.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Okres przekwitania potrafi być niezwykle dokuczliwy. Ponad 80 proc. kobiet zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami menopauzy. Jak im zaradzić?

PRZEKWITANIE – OBJAWY
Menopauza zwiastuje nie tylko koniec miesiączkowania, ale też może przyczynić się do wystąpienia innych dolegliwości w przyszłości, np. miażdżycy czy osteoporozy. Wśród najczęściej wymienianych objawów pojawiają się uderzenia gorąca, nadpotliwość, problemy ze snem, drażliwość, zaburzenia koncentracji. Mogą wystąpić objawy natury psychicznej, takie jak zmiany nastroju, lęk, a nawet depresja. To również efekt zmian hormonalnych. U kobiet przekwitających może pojawić się zwiększona podatność na infekcję okolic intymnych, dolegliwości pęcherza i dróg moczowych, a także wzrost wagi.

ZWALCZ DOLEGLIWOŚCI MENOPAUZALNE
Podejrzewając u siebie początek menopauzy, warto udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje terapię. Objawy menopauzalne efektywnie minimalizuje hormonalna terapia zastępcza. W przypadku kobiet, które z pewnych względów nie mogą się na nią zdecydować, alternatywa będzie naturalny, niehormonalny lek. Na rynku istnieją preparaty, które skutecznie łagodzą wahania nastroju i zmniejszają fale gorąca. Oprócz tego należy spożywać produkty bogate w witaminy A i E, uprawiać sport i zrezygnować z używek.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)