• piątek, 06 kwiecień 2018 11:30

Do czego prowadzi zgrzytanie zębami

Do czego prowadzi zgrzytanie zębami
Do czego prowadzi zgrzytanie zębami © archiwum

Tak zwany bruksizm trzeba leczyć. Zlekceważony może odbić się na zdrowiu i wyglądzie nie tylko zębów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Niekontrolowane zgrzytanie zębami i ich zaciskanie prowadzi do ścierania i uszkodzeń szkliwa. Objawia się najczęściej w nocy, gdy śpimy, dlatego możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, dopóki dentysta nie zauważy problemu lubi nasi bliscy nie usłyszą zgrzytania.

NIE TYLKO ZĘBY CIERPIĄ
Choć dolegliwość może wydawać się niepozorna, w końcu to nie miażdżyca ani cukrzyca, to jednak trzeba się z nią uporać. To powinno Cię zaniepokoić:
- trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania czy gryzienia jabłka,
- starte, zniszczone górne zęby,
- zmiana rysów twarzy na kwadratowe,
- nadwrażliwość zębów,
- poranne, napięciowe i nawracające bóle głowy, szyi, karku lub pleców,
- bóle ucha i zaburzenia słuchu.

DLACZEGO ZGRZYTASZ?
U dzieci bruksizm często jest objawem obecności pasożytów (oswików lub lambili). U dorosłych wywołuje go głównie stres. Czasem wpływają na niego również niedobory magnezu. Może być także wynikiem krzywego zgryzu, a nawet nietolerancji pokarmowej.

JAK TO LECZYĆ?
Trzeba działać holistycznie, bo człowiek jest całością. Najlepiej wyeliminować przyczynę, czyli stres. Każdy musi znaleźć na to swój sposób. Jednak podstawa terapia na leczeniu stomatologicznym, czyli stosowaniu szyny relaksacyjnej (nakładki) na noc, która hamuje odruch zgrzytania. Szyna skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, ale by wykluczyć przyczynę, warto też zmienić styl życia na zdrowszy – odkwasić organizm.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.