• środa, 06 czerwiec 2012 11:36

Ucho pływaka

Przed kąpielą do uszu można wpuscić kilka kropel oliwki dla niemowląt - stworzysz warstwę ochronną
Przed kąpielą do uszu można wpuscić kilka kropel oliwki dla niemowląt - stworzysz warstwę ochronną Przed kąpielą do uszu można wpuscić kilka kropel oliwki dla niemowląt - stworzysz warstwę ochronną

Gdy często pływasz z głową pod wodą, a nie zabezpieczysz uszu, może dojść do bolesnego zapalenia ucha wewnętrznego. Wywołuje je nadmiar wilgoci. Schorzenie często dotyka dzieci.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jest nazywane uchem pływaka. I choć faktycznie najczęściej dotyka osób nurkujących, do zachorowania może dojść również, gdy przez długi czas przebywasz w miejscu o podwyższonej wilgotności i wysokiej temperaturze (np. w tropikach lub w saunie). Przyczyną może być również kąpiel w brudnych zbiornikach wodnych lub pozostawienie wody w uszach np. po myciu głowy. Uszom nie służy też klimatyzacja, a szczególnie częste zmiany temperatury i wilgotności.

CO SIĘ DZIEJE?
Pod wpływem wilgoci wnętrze kanału słuchowego staje się rozpulchnione. Bardzo szybko namnażają się nim bakterię i grzyby. Ponadto woskowina pod wpływem wody pęcznieje i zatyka przewód słuchowy. Ucho zaczyna boleć (szczególnie podczas jedzenia), piecze i swędzi. Silny ból pojawia się też przy ruchach głowy lub nawet przy delikatnym pociąganiu za płatek ucha. Masz wrażenie, że ucho jest zatkane i słabiej słyszysz. Czasami „coś” z niego leci (woda albo ropa), a także wzrasta Ci temperatura.

SUCHO I CIEPŁO
Zapalenie ucha zewnętrznego nie jest groźnym schorzeniem i mija po 2-3 dniach, ale lubi wracać. Jeżeli po 24 godzinach nadal odczuwasz ból ucha albo masz przytłumiony słuch, idź do lekarza. Niewłaściwe leczenie może bowiem spowodować np. o wiele groźniejsze zapalenie ucha środkowego. Dlatego za każdym razem, gdy do uszu dostanie się woda, starannie je osuszaj, a gdy często się kąpiesz z zanurzoną głową, stosuj specjalne zatyczki. Pamiętaj też, że uszy lubią ciepło, dlatego unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatur.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)