Czas białych nocy
W lecie wiele osób miewa kłopoty z zaśnięciem. Często też budzimy się i przewracając z boku na bok, bez skutku wyglądamy snu. Dlaczego tak się dzieje? Co robić, aby noce były „senne”?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Letnie noce są bardzo krótkie, wilgotne i gorące. W zasypianiu przeszkadza nam przede wszystkim światło i temperatura otoczenia.
CIEMNOŚĆ POSZUKIWANA
Za prawidłowy sen odpowiada melatonina, naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę (gruczoł wielkości ziarenka grochu, znajdujący się w mózgu). Gdy jest jej dużo, informuje mózg, że pora spać. Melatonina lubi ciemność, w ciągu dnia jej produkcja maleje. To dlatego w letnie, jasne noce nie możemy spać. Ale na szczęście dla naszego organizmu, melatoninę łatwo oszukać! Koniecznie więc trzeba teraz dokładnie zasłonić okna (muślinowe firanki zostaw na zimę) lub spać z opaską na oczy. Gdy masz możliwość, do spania wybieraj pokoje z oknami na zachód lub na północ.
W DOBREJ TEMPERATURZE
Przyczyną problemów ze snem bywa zbyt wysoka temperatura powietrza w sypialni. Aby organizm mógł się zregenerować, musi obniżyć się ciepłota ciała (nawet do 33 st. C). Gdy w pomieszczeniu, w którym śpimy, jest gorąco, mamy kłopot, bo temperatura ciała nie spada i organizm wciąż jest aktywny. Dlatego latem wybieraj do spania najchłodniejsze miejsca w domu, śpij przy szeroko otwartych oknach i w chłodnej pościeli. Pamiętaj, aby latem nie suszyć ubrań w sypialni! Wilgoć bardzo przeszkadza w śnie.
GORĄCO!
Najszybciej zaśniesz, gdy temperatura w sypialni nie przekracza 18 st. C. Ale gdy spada poniżej 16 st. C, także możesz mieć kłopoty z zasypianiem.
W MASCE
Opaska na oczy potrafi nawet ze środka dnia zrobić głęboką noc. Maska nie powinna jednak mocno uciskać. Najlepsze opaski są wykonane z miękkiej i gładkiej tkaniny.
ZASŁOŃ OKNA
Latem świetnie sprawdzają się żaluzje. Nocą zaciemnią pokój, a w dzień odbiją promienie słoneczne i nie dopuszczą do jego nagrzania.
WYPIJ!
Oczywiście tylko herbatki ziołowe. Uspokaja melisa, lipa, chmiel, rumianek i werbena. Wieczorem absolutnie nie pij kawy (także mrożonej) i mocnej herbaty.
JEŚLI NIE LATO, TO CO?
· Bezsenność może być przejściowa (chwilowa), krótkotrwała lub przewlekła.
· Chwilowe problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu pojawiają się często w związku z emocjonującymi wydarzeniami lub wyjazdami (aklimatyzacja może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy).
· Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności krótkotrwałej są kłopoty rodzinne, stany lękowe i depresja.
· Przewlekłe zaburzenia snu występują w schorzeniach serca, a także płuc, nerek, wątroby, trzustki i przewodu pokarmowego.
· Według niepotwierdzonych jeszcze wyników badań bezsenność może być sygnałem niedoboru witamin z grupy – B3, B6, B12 i B1.
· Jeżeli przez miesiąc budzisz się każdej nocy bez żadnej przyczyny, zgłoś się do lekarza.