• środa, 06 czerwiec 2012 17:45

Sezon na kamienie



Co piąta osoba cierpi latem z powodu kamieni nerkowych. Dlaczego akurat teraz? Co robić w trakcie ataku i jak do niego nie dopuszczać?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na kamicę nerkową cierpią przede wszystkim osoby między 30. a 50. rokiem życia. To najczęstsza choroba układu moczowego.

STRASZNY BÓL
Ostry i pulsujący ból, tzw. kolka, pojawia się nagle, bez żadnych znaków poprzedzających, zwykle po wysiłku, długiej jeździe samochodem lub nadużyciu alkoholu. Boli w okolicy lędźwiowej i promieniuje do brzucha lub nogi. Kolce nerkowej często towarzyszą nudności, wymioty i wzdęcia brzucha. Charakterystyczne jest silne, bolesne i częste parcie na mocz, którego nie można oddać. W niektórych przypadkach występuje krwinkomocz.

CO ROBIĆ?
W przypadku ataku sięgnij po leki rozkurczające i przeciwbólowe. Pij dużo wody. Ból złagodzą ciepłe kąpiele i gorące okłady. Medycyna chińska radzi popijać napój z rozgotowanych trzech owoców karamboli połączonych z dwiema łyżeczkami miodu.
Gdy ból jest bardzo silny, idź do lekarza. Zapewne dostaniesz silny lek rozkurczowy w formie zastrzyku.

ZAPOBIEGUJ
Aby nie dopuścić do tworzenia się kamieni, wypijaj codziennie co najmniej 1,5 l wody. Unikaj pokarmów bogatych w szczawiany wapnia (skoro jest go m.in. w czekoladzie, selerze, winogronach, truskawkach i fasoli). Latem ogranicz picie kawy (do odwołania) i zrezygnuj z pieprzu oraz soli.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)