• środa, 06 czerwiec 2012 12:06

Czas białych nocy

Czas białych nocy

W lecie wiele osób miewa kłopoty z zaśnięciem. Często też budzimy się i przewracając z boku na bok, bez skutku wyglądamy snu. Dlaczego tak się dzieje? Co robić, aby noce były „senne”?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Letnie noce są bardzo krótkie, wilgotne i gorące. W zasypianiu przeszkadza nam przede wszystkim światło i temperatura otoczenia.

CIEMNOŚĆ POSZUKIWANA
Za prawidłowy sen odpowiada melatonina, naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę (gruczoł wielkości ziarenka grochu, znajdujący się w mózgu). Gdy jest jej dużo, informuje mózg, że pora spać. Melatonina lubi ciemność, w ciągu dnia jej produkcja maleje. To dlatego w letnie, jasne noce nie możemy spać. Ale na szczęście dla naszego organizmu, melatoninę łatwo oszukać! Koniecznie więc trzeba teraz dokładnie zasłonić okna (muślinowe firanki zostaw na zimę) lub spać z opaską na oczy. Gdy masz możliwość, do spania wybieraj pokoje z oknami na zachód lub na północ.

W DOBREJ TEMPERATURZE
Przyczyną problemów ze snem bywa zbyt wysoka temperatura powietrza w sypialni. Aby organizm mógł się zregenerować, musi obniżyć się ciepłota ciała (nawet do 33 st. C). Gdy w pomieszczeniu, w którym śpimy, jest gorąco, mamy kłopot, bo temperatura ciała nie spada i organizm wciąż jest aktywny. Dlatego latem wybieraj do spania najchłodniejsze miejsca w domu, śpij przy szeroko otwartych oknach i w chłodnej pościeli. Pamiętaj, aby latem nie suszyć ubrań w sypialni! Wilgoć bardzo przeszkadza w śnie.

GORĄCO!
Najszybciej zaśniesz, gdy temperatura w sypialni nie przekracza 18 st. C. Ale gdy spada poniżej 16 st. C, także możesz mieć kłopoty z zasypianiem.

W MASCE
Opaska na oczy potrafi nawet ze środka dnia zrobić głęboką noc. Maska nie powinna jednak mocno uciskać. Najlepsze opaski są wykonane z miękkiej i gładkiej tkaniny.

ZASŁOŃ OKNA
Latem świetnie sprawdzają się żaluzje. Nocą zaciemnią pokój, a w dzień odbiją promienie słoneczne i nie dopuszczą do jego nagrzania.

WYPIJ!
Oczywiście tylko herbatki ziołowe. Uspokaja melisa, lipa, chmiel, rumianek i werbena. Wieczorem absolutnie nie pij kawy (także mrożonej) i mocnej herbaty.

JEŚLI NIE LATO, TO CO?
· Bezsenność może być przejściowa (chwilowa), krótkotrwała lub przewlekła.
· Chwilowe problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu pojawiają się często w związku z emocjonującymi wydarzeniami lub wyjazdami (aklimatyzacja może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy).
· Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności krótkotrwałej są kłopoty rodzinne, stany lękowe i depresja.
· Przewlekłe zaburzenia snu występują w schorzeniach serca, a także płuc, nerek, wątroby, trzustki i przewodu pokarmowego.
· Według niepotwierdzonych jeszcze wyników badań bezsenność może być sygnałem niedoboru witamin z grupy – B3, B6, B12 i B1.
· Jeżeli przez miesiąc budzisz się każdej nocy bez żadnej przyczyny, zgłoś się do lekarza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)