• niedziela, 27 styczeń 2013 13:04

Prawdy i mity o miesiączce



Pierwszy raz pojawia się, gdy zaczynasz dorastać, ostatni – gdy jesteś już dojrzałą kobietą. Jest nieodłącznym elementem naszej fizjologii. Warto wiedzieć o niej jak najwięcej!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 1  NIEREGULARNE LUB OBFITE MIESIĄCZKOWANIE MOŻE BYĆ OBJAWEM SCHORZENIA
PRAWDA
- Miesiączki są regularne, gdy występują średnio co 28 dni (nie częściej, niż co 24 i nie rzadziej, niż co 32).
- Rzadkie miesiączki (odstępy między krwawieniami dłuższe niż 32 dni) występują m.in. w zespole policystycznych jajników. Pośrednio mogą być skutkiem niewydolności nerek (i nadmiaru prolaktyny).
- Obfite krwawienie (kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 poduszek) mogą być ostrzeżeniem, że występują miesiączki macicy lub torbiele jajnika. Bywają oznaką przewlekłego stanu zapalnego.

 2  PODCZAS MIESIĄCZKI NIE WOLNO GIMNASTYKOWAĆ SIĘ ANI UPRAWIAĆ SPORTU
PRAWDA / FAŁSZ
- Umiarkowana aktywność fizyczna jest dozwolona, a nawet wskazana!
- Niektóre ćwiczenia (np. joga) mogą przyczynić się do złagodzenia dolegliwości. Ich opisy znajdziesz na www.intymnieorownowadze.pl.
- Możesz jeździć na rowerze, maszerować, spacerować.
- Nie powinnaś wykonywać ćwiczeń wysiłkowych (np. na siłowni), związanych z gwałtownymi zmianami pozycji (np. aerobic) i długotrwale obciążających organizm (np. biegi długodystansowe).
- Pamiętaj o uzupełnieniu składników, które mogą być tracone z potem (sole mineralne). Pij wodę

 3  PRZY SILNYCH BÓLACH LEPIEJ UPEWNIĆ SIĘ, ŻE NIE DZIEJE SIĘ NIC NIEPOKOJĄCEGO. ZALECANA JEST WIZYTA U LEKARZA.
PRAWDA
- Bóle w podbrzuszu często są objawem fizjologicznym. Nagminnie występują u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rodziły i mają wąski kanał szyjki (aby krew mogła się przemieszczać, konieczne są silne skurcze macicy). Dolegliwości zmniejszają się po porodzie, gdy kanał szyjki ulega poszerzeniu.
- Ale przyczyną bolesnych miesiączek mogą być również: endometrioza, mięśniaki oraz stany zapalne przydatków (jajników i jajowodów), a także wady anatomiczne (np. tyłozgięcie macicy).

 4  NIE POWINNO SIĘ STOSOWAĆ TAMPONÓW TYLKO PODPASKI, BO SĄ LEPSZYMI ŚRODKAMI HIGIENICZNYMI.
FAŁSZ
- Zarówno podpaski, jak i tampony są dobrymi środkami higieny intymnej. Ich wybór to sprawa indywidualna. Możesz używać jednych i drugich.
- Nieprawdą jest, że stosowanie tamponów powoduje podrażnienia śluzówki w pochwie i stany zapalne. Jeśli błona śluzowa jest zdrowa i odpowiednio nawilżona, kontakt z tamponem nie ma na nią szkodliwego wpływu.
- Natomiast przy suchej pochwie podczas wprowadzania tamponu może dochodzić do mikrourazów. Wtedy lepiej stosować podpaski.

 5  W CZASIE OKRESU POBYT NA SŁOŃCU I PICIE ALKOHOLU SĄ NIEWSKAZANE.
PRAWDA
- Tuż przed miesiączką i w pierwszych dniach cyklu zwiększa się wrażliwość skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Łatwiej o ich przedawkowanie i oparzenie oraz przebarwienia. Z tego właśnie powodu miesiączka jest wymieniana na ulotkach gabinetów kosmetycznych jako jedno z przeciwwskazań do opalania się w solarium.
- Wypicie alkoholu powoduje zmiany w układzie krążenia, które sprzyjają nasileniu krwawienia.

 6  BÓLE MIESIĄCZKOWE MOŻNA ZŁAGODZIĆ DOMOWYMI SPOSOBAMI.
PRAWDA
- Ból mogą zmniejszyć ciepłe okłady na podbrzusze (mają działanie rozkurczowe). Pomaga także wypicie herbaty z odrobną… koniaku.
- Przepis na ziołową kurację przeciwbólową: łyżkę suszonych płatków nagietka zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 min; odcedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki płynu. Uwaga! Nagietek ma także działanie regulujące cykl.
- Stosując tabletki przeciwbólowe, wybieraj te, które nie zawierają kwasu salicylowego (miesiączka może stać się obfitsza).

 7  LEPIEJ NIE BRAĆ KĄPIELI - MOŻE SPOWODOWAĆ POGORSZENIE SAMOPOCZUCIA.
PRAWDA
- Unikaj leżenia w gorącej wodzie. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne i obniża się ciśnienie krwi. Możesz poczuć się osłabiona, a nawet zemdleć. Ciepło działa też rozkurczowo i ułatwia wypływ krwi (ryzyko krwotoku)/.

 8  PALENIE TZTONIU NIE MA WPŁYWU NA MIESIĄCZKOWANIE.
FAŁSZ
- Ma i to duży! Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia toksyczne składniki dymu tytoniowego przyspieszają proces degeneracji jajników. To stanowi przyczynę wcześniejszego wkroczenia w okres klimakterium. U kobiet palących papierosy menopauza pojawia się średnio co 2-5 lat wcześniej.

 9  ODCHUDZANIE SIĘ, UTRATA WAGI MOGĄ ZABURZAĆ CYKL MIESIĄCZKOWY.
PRAWDA
- W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny. Gdy jest jej za mało, brakuje hormonów i miesiączka zanika.
- Przy zbyt niskiej masie ciała zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i układem rozrodczym. Jajniki przestają normalnie pracować.

10 PORÓŻ I ZMIANA MIEJSCA POBYTU MOGĄ WYWOŁAĆ OPÓŹNIENIE MIESIĄCZKI.
PRAWDA
- Gdy wyjeżdżasz daleko, do innej strefy klimatycznej i czasowej, cały twój organizm zostaje wytrącony z równowagi. Również układ hormonalny ulega rozregulowaniu. Miesiączka może opóźnić się nawet o kilkanaście dni albo pojawić wcześniej (przy zmianie klimatu na cieplejszy). Dodatkowo sprzyjają temu stresy związane z podróżą.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)