Zaszczep się na grypę
Grypa nie zniknęła w czasie pandemii COVID-19. I to mimo obostrzeń. W sezonie były 2 mln przypadków! Grypa to nie tylko męcząca choroba, wiąże się ona także z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego eksperci apelują: szczepmy się przeciwko grypie!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Powikłania grypy mogą być groźne dla osób starszych, kobiet w ciąży, osób cierpiących na choroby serca, cukrzycę i astmę, osób otyłych oraz dzieci z przewlekłymi chorobami układu nerwowego lub zaburzeniami rozwoju.
W dodatku grypę łatwo można pomylić z COVID-19. Objawy do złudzenia przypominają: infekcję wywoływaną przez szczep delta korona wirusa. Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusa przenoszone drogą kropelkową. Przechorowanie grypy nie daje trwałej odporności – na grypę chorujemy wielokrotnie, gdyż co roku wywołują ją inne szczepy wirusa. Objawy grypy, które z pozoru przypominają przeziębienie, mogą dosłownie ścinać z nóg, a powikłania po grypie mogą być bardzo groźne.
W sezonie epidemicznym 2019/2020 w Polsce – jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – odnotowano niemal 4 mln zachorowań na grypę. Co roku w Polsce umiera z powodu grypy od kilkudziesięciu od ponad stu osób.
W sezonie 2021/2022 dostępne będą trzy szczepionki przeciw grypie. Bezpłatnie lub jako preparaty z 50-proc. refundacją (w zależności odm szczepionki) będą dostępne m.in. dla kobiet w ciąży, osób powyżej 65. r.ż., dzieci po ukończeniu 24. a przed ukończeniem 60. miesi. życia, osób w wieku 18 – 65 w przypadku dodatkowych chorób.