• wtorek, 06 grudzień 2011 06:34

Gdy sercu brakuje tlenu

Gdy sercu brakuje tlenu

To najczęstsza choroba serca. Przyczyną wieńcówki są zwężone naczynia, które nie są w stanie dostarczyć właściwej ilości krwi do serca.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Choroba wieńcowa jest nazywana także niedokrwienną, przewlekłą niewydolnością sercową oraz dławicą sercową lub dusznicą bolesną. Polega na niedostatecznym ukrwieniu serca, czyli niewystarczającym zaopatrzeniu w tlen.

WINNY GEN
U podłóża wieńcówki leży miażdżyca. W ścianach naczyń wieńcowych odkładają się blaszki miażdżycowe, które ograniczają dopływ krwi do serca. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku 40-55 lat i kobiety po menopauzie. Wieńcówka jest chorobą genetyczną. To oznacza, że jeśli ktoś z Twoich bliskich (dziadkowie, rodzice) zapadł na tę chorobę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty, jeśli nie zadbasz o siebie, możesz zachrować.

TWOJE GRZECHY
Dużo jednak zależy od Ciebie. Ryzyko wieńcówki wzrasta nawet dwukrotnie, gdy palisz papierosy. Nikotyna przyspiesza akcję serca (zmusza je do większej pracy) oraz powoduje skurcz naczyń (podnosi ciśnienie). Chorobie sprzyja siedzący tryb życia (wysiłek fizyczny chroni serce) i otyłość (nadwaga bardzo obciąża serce i naczyna krwionośne). Zwróć uwagę na poziom cholesterolu, już 10-proc. przekroczenie ponad zalecaną wartość, zwiększa ryzyko zachorowania o 30 proc! Wieńcówkę przyspiesza również nadciśnienie i cukrzyca, a także latami tłumiony stres.

Jeżęli więc jesteś w grupie ryzyka, wyeliminuj przynajmniej te czynniki, na które masz wpływ. Nie pal, dbaj o wagę i naucz się panować nad stresem.

TO MOŻE BYĆ ZAWAŁ!
Zawał serca objawia się bardzo silnym i długotrwałym (ponad 20 min) bólem zamostkowym. Ból jest rozpierający, ściskający i duszący. Często promieniuje do lewego barku, ramienia, stawu łokciowego, dłoni, do szyi, gardła, żuchwy lub pleców. Zawałowi często towarzyszy lęk i tzw. zimny pot.

CUDOWNY GŁÓGNa czele roślin regulujących pracę serca znajduje się głóg. Poprawia on przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, obniża jej ciśnienie i hamuje powstawanie blaszek miażdżycowych w tętnicach. Zalej łyżeczkę kwiatów głogu i parz pod przykryciem 10 min. Pij codziennie przez 3 tygodnie, po czym zrób przerwę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)