• wtorek, 06 grudzień 2011 06:07

Achilles nie wytrzymał

Achilles nie wytrzymał

To najważniejsze i najmocniejsze ścięgno człowieka. Jest odpowiedzialne za przenoszenie siły mięśni podudzia na stopę. Dzięki niemu chodzimy, biegamy i skaczemy odrywając piętę od podłoża i unosząc ciało na place.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Tymczasem ścięgno Achillesa często traktujemy po macoszemu. Największą „zbrodnią” jest okazjonalny, duży wysiłek bez rozgrzewki. Przeciążone ścięgno reaguje bólem i obrzękiem. Nadmierny wysiłek może doprowadzić nawet do jego naderwania lub zerwania. Gdy tylko poczujesz ból w okolicy kostki, natychmiast przerwij ćwiczenia. Ulgę przyniesie przyłożenie kostek lodu lub zimnych okładów. Po 2-3 dniach do bolącego miejsca zacznij przykładać ciepłe kompresy. Bolące miejsce smaruj maściami (żelami) przeciwzapalnymi. Jeżeli bardzo boli, kończynę możesz unieruchomić opaską elastyczną.

IDŹ DO LEKARZA, GDY:
• na suktek nagłego napięcia mięśnia lub bezpośredniego urazu (uderzenia, kopnięcia) ok. 5 cm nad piętą pojawił się nagły ból, obrzękl i krwiak. Nie możesz zrobić kroku ani stanąć na palcach - to objaw naderwania lub zerwania ścięgna. Konieczne będzie unieruchomienie nogi (gips).
• przy każdym ruchu nogą słyszy chrobotanie, ale ból zmniejsza się podczas wysiłku - tak objawia się zapalenie ścięgna. Pomóc może fizykoterapia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 votes)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.