• piątek, 25 maj 2018 11:48

Chorujesz na odrę? Uważaj na powikłania!

Chorujesz na odrę? Uważaj na powikłania!
Chorujesz na odrę? Uważaj na powikłania! © archiwum

Jest choroba wieku dziecięcego, jednak połowa zachorowań dotyczy dorosłych. Najbardziej niebezpieczna jest dla osób z zaburzeniami układu odpornościowego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Odra bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Jedna osoba może zakazić 15-20 kolejnych (dla porównania – chory na grypę zarazi najwyżej trzy osoby). Wirus odry przenosi się z chorego na osobę nieszczepioną lub taką, która mimo szczepienia nie uodporniła się (bo przyjęła np. tylko jedną dawkę szczepionki). W ubiegłym roku w Europie doszło do 15 tys. zachorowań, a to 3 raz więcej niż w 2016. Ma to związek z zaniechaniem szczepień oraz z dużymi migracjami ludzi, wśród których są osoby niezaszczepione. Do Polski odra trafiła z Ukrainy, gdzie od początku roku zarejestrowano ponad 4 tys. chorych.

JAK JEJ UNIKNĄĆ
Do zakażenia dochodzi po kontakcie z wydzielinami z nosa, gardła i ust chorego. Jeśli nie byłeś szczepiony, a miałeś styczność z wirusem, zgłoś się do lekarza. Szczepionkę można otrzymać w ciągu 72 godzin od kontaktu z zakażonym. Kosztuje ok. 350 zł. Jest trójskładnikową szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR).

GROŹNE KONSEKWENCJE
Leczenie odry polega na łagodzeniu objawów infekcji, utrzymujących się około dwóch tygodni. Jednak to lekarz musi ocenić, czy możesz zostać w domu, czy musisz pójść do szpitala. Ta pozornie niegroźna choroba może przyczynić się bowiem do powikłań, np. zapalenia krtani, tchawicy, ucha środkowego, a nawet mięśnia sercowego.

98% OCHRONY
W Polsce szczepi się dzieci dwukrotnie: w 13-14 miesiącu życia i w wieku 10 lat. Skuteczność po podaniu 2 dawek wynosi 98%. Osobie dorosłej, która nie została zaszczepiona dwukrotnie podanie szczepionki w odstępie 4 tygodni.

JAK JĄ ROZPOZNAĆ?
Najpierw pojawia się gorączka i objawy grypopodobne. Po 2-4 dniach występuje wysypka, zlewająca się w żywoczerwone plamy z drobnymi grudkami. Towarzyszy jej niezbyt silne swędzenie. W pierwszej fazie policzki tworzą się tzw. Plamki Koplika, niewielkie białe krostki z czerwoną otoczką.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.