Domowe sposoby na obrzęki nóg
Są skutkiem zatrzymywania wody w tkankach. Dzieje się tak wtedy, gdy w Twojej diecie jest za dużo sol, a za mało białka i potasu, pijesz niewystarczającą ilość wody (organizm zaczyna ją wtedy gromadzić), zbyt długo siedzisz w jednej pozycji, za mało się ruszasz. Co pomoże opuchniętym koskom i łydkom?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
KĄPIEL Z SOLĄ LUB OCTEM
Wymocz nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem kuchennej soli (wystarczy garść) albo w chłodnej z octem jabłkowym (1 szklanka). Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. Potem odpocznij z nogami ułożonymi powyżej serca. Ocet jabłkowy zawiera potas, który wspomaga nerki. W uciążliwych obrzękach warto pić 2 razy dziennie po łyżce octu z wodą.
NAPARY ZE SKRZYPU I MNISZKA
Wykorzystaj naturalne diuretyki, czyli rośliny, które działają moczopędnie i odwadniająco – pokrzywę, skrzyp, mniszki lekarski, nawłoć, perz, nagietek. Pomoże już 1 filiżanka naparu dziennie. Ale uwaga: picie ziół skonsultuj z lekarzem, zwłaszcza gdy masz problemy z nerkami.
MASAŻE I ĆWICZENIA
Wymasuj nogi szczotką do ciała lub szorstką gąbką pod prysznicem – kolejno: stopy, łydki, uda. Oglądając telewizję, czytając – przesuwaj stopy po rolkach lub piłeczkach z kolcami, przetaczaj piłkę tenisową albo małą butelkę z wodą. Wykonuj proste ćwiczenia: chodzenie na palcach, „rowerek”, przysiady. Ruch sprawi, że naczynia krwionośnie się rozszerzą i przez nerki zacznie przechodzić więcej płynów.
Ważne: gdy obrzęki coraz częściej nawracają, trzeba ustalić ich przyczynę. Mogą być bowiem objawem chorób serca, nerek, problemów z układem krążenia i limfatycznym.