• sobota, 26 maj 2018 06:06

Jak złagodzić atak rwy kulszowej

Jak złagodzić atak rwy kulszowej
Jak złagodzić atak rwy kulszowej © archiwum

Ból dosłownie ścina z nóg. Wywołać może go zbyt gwałtowne schylanie się, zerwanie z miejsca czy podniesienie ciężkiego przedmiotu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nerw kulszowy jest najdłuższym w ludzkim ciele. Rozpoczyna się w dolnej części kręgosłupa aż do palców stóp. Dolegliwości wywołuje ucisk nerwu kulszowego w miejscu, w którym opuszcza on kręgosłup.

PIERWSZA POMOC
Spróbuj znaleźć pozycję, w której ból najmniej Ci dokucza. Zwykle jest to pozycja leżąca, ale bywa, że większą ulgę przynosi siedzenie ( na niebolącym pośladku). Jeśli wolisz się położyć, poproś kogoś z domowników, by pomógł Ci przyjąć tzw. Pozycję krzesełkową – nogi trzeba zgiąć w kolanach, unieść je i położyć na łóżku lub pufie. Kręgi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa się wtedy rozszerzą i nacisk na nerw kulszowy będzie mniejszy. Drugą pozycją, która przyniesie ulgę w ataku rwy, jest położenie się na brzuchu na stole (na kocu lub grubym miękkim ręczniku). Trzymają się bocznych krawędzi, połóż się tak, aby miednica była powieszona nad brzegiem stołu. Przez pierwsze 3 dni ataku staraj się też jak najczęściej leże na boku z podkurczonymi nogami (między kolana włóż poduszkę).

WAŻNE ROZCIĄGANIE
Choć wypoczynek w łóżku przynosi pewną ulgę, zalecane są lekkie ćwiczenia rozciągające – 3 razy dziennie po 10 powtórzeń. Połóż się na brzuchu, ręce ugnij w łokciach i unieś klatkę piersiową, a potem delikatnie odchyl głowę w tył; leżąc na brzuchu, powoli prostuj ręce w łokciach, wyginając prostuj ręce w łokciach, wyginając ostrożnie plecy do tyłu. Pamiętaj, że ćwiczenie nie może sprawić bólu.

POMOGĄ OKŁADY
Przez pierwsze 24-48 godzin od urazu ulgę przyniosą okładu z lodu (zimno obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk). Kostki lodu zawiń w ręcznik i przykładaj na bolące miejsce co godzinę na 10-15 minut. Po ustąpieniu ostrego bólu stosuj okłady ciepłe:
- z ziemniaków – ugotuj:2-3 ziemniaki i zrób purée, owiń gazą, przyłóż do kręgosłupa i pozostaw do wystygnięcia,
- z kapusty – przyłóż ciepłe liście, ściągnij, gdy wystygną,
- zmiksuj po garści otrębów i mięty, dolej 300 ml wody, podgrzej, zawiń papkę w gazę i przyłóż do kręgosłupa na pół godziny. Gdy ostre dolegliwości ustąpią, koniecznie idź do lekarza, by podjąć dalsze leczenie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.