• Cieszków
  • poniedziałek, 05 październik 2020 11:38
  •   2556

Drugi przetarg na śmieci korzystniejszy od pierwszego

Drugi przetarg na śmieci korzystniejszy od pierwszego
Drugi przetarg na śmieci korzystniejszy od pierwszego © archiwum

Zakończył się ogłoszony przez „Eko Siódemkę” drugi przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci, m.in. z terenu gminy Cieszków. Najniższa oferta opiewa na 8,4 mln zł. Jest ona wyższa o 1,6 mln zł od zakładanej kwoty na sfinansowanie zamówienia, ale niższa o 1 mln zł od najkorzystniejszej oferty złożonej w pierwszym przetargu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przypomnijmy, że Związek Międzygminny „Eko Siódemka” w Krotoszynie, który zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi na terenie gmin Krotoszyn, Cieszków, Kobylin, Sulmierzyc i Zduny, ogłosił pierwszy przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci w lipcu. Otwarcie ofert miało miejsce w sierpniu. Zgłosiło się wówczas trzech oferentów. Najkorzystniejsza oferta na odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu gmin Cieszków, Kobylin, Sulmierzyc i Zdun opiewała w pierwszym przetargu na 9,4 mln zł i była o 2,7 mln zł wyższa od zakładanej kwoty na sfinansowanie tego zamówienia, która wynosi 6,7 mln zł. Z kolei najkorzystniejsza oferta dla gminy Krotoszyn wynosiła 16,8 mln zł, tymczasem planowana kwita Eko-Siódemki na to zadanie wynosi 13,5 mln zł.

Z uwagi na to, że zaproponowane ceny były znacznie wyższe od kwot, które Eko-Siódemka zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, pierwszy przetarg unieważniono i ogłoszono drugi przetarg. Ten ruch opłacił się, gdyż zaproponowane w drugim przetargu ceny są niższe.

Otwarcie ofert w drugim przetargu miał miejsce 1 października. Wpłynęły cztery oferty. Jeśli chodzi o gminę Krotoszyn to zaproponowano ceny: 15,6 mln zł (firma Eko z Kalisza) i 18,8 mln zł (konsorcjum firm Zgo-Nova w Jarocinie i PGKiM w Krotoszynie). Jeśli zaś chodzi o odbieranie śmieci z gmin Cieszków, Kobylin, Sulmierzyce i Zduny to oferty opiewają na: 8,4 mln zł (konsorcjum firm Eko w Kaliszu i MZO w Ostrowie Wielkopolskim) i 10,1 mln zł (konsorcjum firm Zgo-Nova w Jarocinie i PGKiM w Krotoszynie). Najtańsza oferta dla gminy Cieszków jest więc niższa o 1 mln zł od najkorzystniejszej oferty złożonej w pierwszym przetargu. Wzrost opłat za śmieci jest jednak nieunikniony, bo Eko-Siódemka zamierzała przeznaczyć na to zadanie 6,7 mln. Zabraknie zatem 1,6 mln zł i różnicę tą będą musieli pokryć mieszkańców, gdyż śmieci musza się bilansować.

Obecnie mieszkańcy gminy Cieszków płacą za śmieci segregowane 18 zł, a za śmieci niesegregowane 36 zł. Stawka ta będzie obowiązywać do końca października. W listopadzie obowiązywać będą już nowe, wyższe stawki. Władze Eko-Siódemki póki co nie chcą zdradzać,  o ile więcej przyjdzie nam zapłacić za śmieci. Obecnie trwa kalkulacja i analiza ofert.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.