• niedziela, 11 sierpień 2013 16:54

Słońce potrafi uczulić

Na fotoalergie bardzo często cierpią dzieci. Unikaj więc wychodzenia z maluchami na słońce w godz. 11-15
Na fotoalergie bardzo często cierpią dzieci. Unikaj więc wychodzenia z maluchami na słońce w godz. 11-15 Na fotoalergie bardzo często cierpią dzieci. Unikaj więc wychodzenia z maluchami na słońce w godz. 11-15 © © archiwum

Jeżeli po spacerze w ciepły wiosenny dzień w skórze Twojej lub dziecka pojawia się wysypka, zapewne macie alergię na słońce. Nie bagatelizuj żadnych wyprysków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 

Swędzące pęcherzyki i grudki pojawiają się najczęściej wiosną, gdy pierwsze promienie słońca są już bardzo intensywne, a skóra jeszcze nie zdążyła się do niego przyzwyczaić. Wysypka oznacza nadwrażliwość na światło słoneczne.

CO UCZULA?
Zazwyczaj czynnikiem wywołującym alergię jest promieniowane ultrafioletowe typu A. Rzadziej jest to ultrafiolet typu B. Zaburzenia powstałe pod wpływem promieniowania słonecznego określa się mianem fotoalergii lub wypryskiem fotoalergicznym.

CHROŃ DZIECKO
Aby zminimalizować możliwość wystąpienia alergii na słońce, skórę powinieneś powoli przyzwyczajać do promieniowania. Najbardziej wrażliwa na wszelkie podrażnienia jest skóra dziecka, dlatego wychodząc z nim na spacer bądź szczególnie rozważny. Na godzinę-dwie przed wyjściem dokładnie smaruj maluszka preparatami do opalania o wysokim filtrze ochronnym. Zawsze osłaniaj mu głowę czapką, chusteczką lub kapelusikiem. Starszym dzieciom nakładaj na usta pomadki nawilżające.

CZYTAJ ULOTKI
Jeżeli idziesz na spacer w słońcu, nie używaj perfumowanych dezodorantów, mleczek, wody toaletowej czy perfum. Gdy bierzesz lekarstwa, zwłaszcza antybiotyki, antydepresanty, pigułki antykoncepcyjne lub preparaty obniżające poziom cholesterolu, koniecznie przeczytaj dołączone do nich ulotki. Zwróć uwagę, czy medykamenty nie zawierają składników fototoksycznych.

NIE DLA CIEBIE SŁOŃCE
Szukaj schronienia w cieniu zwłaszcza wówczas, gdy często łapiesz opryszczkę. Promienie UV zmniejszają odporność organizmu, co pozwala wirusowi wywołującemu opryszczkę ponownie zaatakować. Unikaj też słońca, gdy jesteś w ciąży. Zmiany hormonalne w tym czasie zwiększają wrażliwość skóry. Gdy wysypka, pomimo ochrony, pojawia się bardzo często, idź do lekarza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)