• niedziela, 11 sierpień 2013 17:11

Ładne oczy, ale…

Kiedyś wszyscy mieliśmy oczy brązowe. Kolor niebieski powstał na skutek mutacji genu
Kiedyś wszyscy mieliśmy oczy brązowe. Kolor niebieski powstał na skutek mutacji genu Kiedyś wszyscy mieliśmy oczy brązowe. Kolor niebieski powstał na skutek mutacji genu © © archiwum

Jeżeli masz niebieskie oczy, jesteś bardzo narażony na ich choroby, niż osoby z oczami brązowymi lub zielonymi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

- Niebieskoocy stanowią 40 proc. pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne – mów dr Iwona Filipicka z bielskiej Kliniki Okulus. – Nie jest do końca wiadomo dlaczego, ale osoby o niebieskich oczach częściej chorują np. na wyrodnienie plamki związane z wiekiem tzw. AMD Choroba ta jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia.

Jeśli więc masz oczy niebieski, dbaj o nie szczególnie. Od czasu do czasu rób przerwy w pracy. Popatrz przez chwilę raz bliżej, raz dalej, np. na jakiś punkt na ścianie, a potem na drzewa za oknem. Poruszaj gałkami w prawo i w lewo, przesuwaj w wyprostowanej ręce długopis i obserwuj go, wyciągnij rękę z długopisem i przybliżaj go do nosa, na kilka chwil zamknij powieki i przykryj je dłońmi. Zrezygnuj z papierosów. Powstające w czasie palenia wolne rodniki (agresywne cząsteczki tlenu) uszkadzają naczynia krwionośnie oka i niszczą receptory siatkówki. Jeśli długo pracujesz przy komputerze, ustaw monitor w odległości około 50 cm od twarzy. Oczy niebieskie pojawiły się wskutek mutacji ok. 10 tys. lat temu. Dziś ma je tylko ok. 8 proc. populacji świata. Najwięcej niebieskookich mieszka w krajach basenu Morza Bałtyckiego, m.in. w Finlandii i na Litwie. A teraz coś na „pocieszenie” niebieskookich: wprawdzie częściej chorujecie na zwyrodnienie plamki, ale u osób z ciemnymi oczami częściej występuje jaskra barwnikowa.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)