• sobota, 17 sierpień 2013 23:21

Zdrowy pierwszak

Witaj szkoło!
Witaj szkoło! Witaj szkoło! © © archiwum

Rano hop, hop do szkoły! Ale koniecznie z dobrze dopasowanym tornistrem na ramionach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 

IDEALNA TECZKA
Kształt – prostokątny lub kwadratowy, zapewniający podparcie lędźwiowej części pleców i równomierne przyleganie teczki do ciała.
Ramiączka – szerokie, nie za długie (tornister nie powinien przemieszczać się po plecach), ale pozwalające na swobodne oddychanie oraz ruchy rąk.
Ciężar – dopuszczalne maksimum to 15 proc. wagi dziecka (lub 25 proc. w przypadku starszego ucznia).
Sposób noszenia – zawsze na obu ramionach!

WYGODNE OBUWIE
Rozmiar i kształt – buty powinny być dłuższe o ok. 1 cm od stopy, mieć szeroki, sztywny przód (żeby plecy mogły się swobodnie poruszać i były chronione przed urazami).
Podeszwa – elastyczna, amortyzująca wstrząsy, nieśliska.
Cholewka – miękka, nieuciskającą, chroniąca kostki przed otarciem.

GIMNASTYKA PRZED ZABAWĄ
WRACANIE ZE SZKOŁY…
Jest pochmurno, pada deszcz. Zamiast narzekać na pogodę, zaproponuj malcowi… stąpanie na palcach między kałużami. To jedno z najlepszych ćwiczeń zapobiegających płaskostopi! Możecie też pobawić się w dotykanie wody czubkiem buta (ale bez zamaczania obuwia).
A PO POWROCIE DO DOMU…
Ułóż na podłodze kupkę guzików lub fasolek. Kto chwyci ich więcej gołymi palcami stóp, ten wygrywa. Ćwiczenia zapobiega płaskostopiu!

ĆWICZ POSTAWĘ DZIECKA NA PLACU ZABAW
Ruch na świeżym powietrzu sprzyja prawidłowemu rozwojowi twojej pociechy. Chwile spędzone na huśtawkach, zjeżdżalniach, drabinkach wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację ruchów, kształtują właściwą postawę ciała. Teraz możesz wskazać miejsce, gdzie taki plac mógłby powstać. Wystarczy wejść na stronę www.nivea.pl i oddać głos na wybraną lokalizację. Głosowanie potrwa do 31 października br. W zwycięskich miejscach zostaną wybudowane place zabaw.

ĆWICZENIA DLA PLECÓW
Mały uczeń powinien się często gimnastykować! To pomoże mu zachować właściwą sylwetkę i zapobiegnie rozwojowi wady postawy. Ćwiczenia są proste i dziecko może je wykonywać np. w przerwie podczas odrabiania lekcji, niektóre – nawet nie wstając z krzesła!
ZA BIURKIEM
Poproś smyka by, siedząc prosto na krześle, spróbował jak najmocniej docisnąć stopy do podłogi i napiął wszystkie mięśnie. Powinien wytrzymać 5 sekund. Zalecana liczba powtórzeń: 8-10 razy.
PRZY ŚCIANIE
Oprzyj malucha plecami o ścianę. Niech spróbuje powoli zsunąć się dół, w pozycji, w której kolana będzie miała zgięte pod kątem 90 stopni. Po upływie 5 sekund może się wyprostować. Zalecana liczba powtórzeń: 5 razy.
NA LEŻĄCO
- Dziecko kładzie się na brzuchu. Następnie podnosi jak najwyżej prawą nogę (powinna być wyprostowana, a mięśnie napięte). Przez 8-10 sekund trzyma kończynę w górze, a potem powoli opuszcza na podłogę. W ten sam sposób ćwiczy lewą nogę. Zalecana liczba powtórzeń: 5 razy.
- maluch leży na plecach. Ma zgięte nogi, stopy płasko na podłodze. Następnie próbuje przyciągnąć kolana jak najbliżej klatki piersiowej (bez unoszenia głowy). Zalecana liczba powtórzeń: 8 razy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.