• poniedziałek, 19 sierpień 2013 05:00

Ortodonta na nas czeka, kochanie

Ortodonta na nas czeka, kochanie
Ortodonta na nas czeka, kochanie © © archiwum

Pokaż ząbki – prosi wiele mam. I dobrze! Możesz wtedy zauważyć, że zęby twojego dziecka rosną nierówno (np. zachodzą na siebie, wystają lub są cofnięte). To może być wada zgryzu. Leczy się ją u specjalisty.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nie ma co liczyć, że z czasem zęby same się wyprostują. Do tego potrzebny jest już specjalny aparat (tzw. ortodontyczny). Sprawdź, co mogło doprowadzić do rozwoju wady zgryzu u dziecka, a także jak się koryguje.

PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z UZĘBIENIEM
- Geny – dziecko może odziedziczyć po rodzicach tzw. niekorzystny wzorzec wzrostu zębów.
- Rodzicielskie błędy – np. podawanie dziecku rozdrobnionych pokarmów (nie stymulują żucia i prawidłowego rozwoju zębów).
- Złe nawyki malucha – ssanie palca, nagryzanie wargi, gryzienie przedmiotów, oddychanie przez usta (wdech), zgrzytanie zębami (np. podczas snu), ale także unikanie jedzenia twardych pokarmów (np. skórki od chleba lub owoców w całości).
- Nieleczone próchnica i przedwczesna utrata zębów mlecznych.
- Urazy prowadząc do zaburzeń wzrostu kości i rozwoju zawiązków zębów stałych, także złamanie lub utrata zęba.

SPOSOBY NA WYPROSTOWANIE ZĘBÓW
- Aparat ruchowy (wyjmowany z buzi) – jest stosowany u dzieci w wieku 7-10 lat. Składa się z wyprofilowanej płytki i drucianych pętelek na żeby. Maluch może denerwować się, że trudniej mu mówić, mimo to powinien nosić aparat przez 12-14 godzin na dobę, czyli praktycznie przez cały dzień. Wtedy pierwsze efekty pojawią się już po upływie dwóch miesięcy.
- Aparat stały (niezdejmowany) – jest przeznaczony dla starszych dzieci. Składa się metalowych elementów (łuku, zamków), które są mocowane na zębach specjalnego kleju. Co powiem czas wymagają wymiany i dopasowania, dlatego trzeba regularnie zgłaszać się z dzieckiem na wizyty kontrolne! Wyprostowanie zębów zajmuje średnio od 1 do 2,5 roku.
Uwaga! Dziecko noszące stały aparat powinno ostrożnie jeść twarde pokarmy – np. owoc lepiej jest pokroić na kawałki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)