• poniedziałek, 21 październik 2013 03:35

Problemy intymne rozwiązane



Niektóre dolegliwości ginekologiczne dotykają młode kobiety, inne te dojrzałe. Sprawdź, które są charakterystyczne dla twojego wieku. Wtedy łatwiej im zapobiegniesz lub, gdy się pojawią, szybko je wyleczysz.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

JEŚLI MASZ 18-29 LAT
To czas twojej największej aktywności seksualnej. Zbierz doświadczenia, być może zmieniasz partnerów. Dlatego teraz problemem są najczęściej różnego typu stany zapalne lub w łagodniejszej wersji – podrażnienia.

NA OTARCIA ZASTOSUJ PREPARATY Z APTEKI
Do podrażnień i miniuszkodzeń dochodzi, gdy nosisz ciasną bieliznę, dopasowane dżinsy albo intensywnie uprawiasz sport.
CO SIĘ DZIEJE: Czujesz silne pieczenie, na granicy bólu. Zwłaszcza, gdy korzystasz z toalety.
CO ROBIĆ: Podrażniona śluzówka na szczęście szybko się regeneruje. Wystarczy więc przemyć okolice intymne wodą. Możesz też dodatkowo użyć preparatu łagodzącego, np. Vagisilu lub Baifemu K (kupisz w aptece bez recepty).

PRZEZIĘBIONE PRZYDATKI WYLECZY ANTYBIOTYK
Jeśli nawet w chłodne dni nosisz krótkie spódniczki, pewnie nieraz zdarza ci się przemarznąć. Stąd biorą się zapalanie wydatków.
CO SIĘ DZIEJE: Najpierw pojawia się pulsujący ból w dole brzucha. Potem mogą wystąpić upławy o nieprzyjemnym zapachu.
CO RHOBIĆ: Szybko umów się n wizytę u ginekologa. Lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk. Nie bagatelizuj takich infekcji, bo nieleczone prowadzą do zrostów i problemów z płodnością.

ZANIM WYBIERZESZ METODĘ ANTYKONCEPCYJNĄ

Jeśli potrzebujesz zabezpieczenia sporadycznie, możesz poprzestać na prezerwatywie, ale gdy masz partnera, lepsza będzie pigułka.
POROZMAWIAJ Z LEKARZEM
Ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad i dobierze tabletkę antykoncepcyjną do twojego wieku, wagi i typu hormonalnego.
ZRÓB BADANIA
Przed uwięziem pigułki warto zrobić cytologię i próby wątrobowe. A jeśli w rodzinie ktoś miał zakrzepicę, sprawdzić układ krzepnięcie (oznaczać czyynik Leyden).

INFEKCJI WIRUSOWYCH UNIKNIESZ UŻYWAJĄC PREZERWATYWY
Jeśli współżyjesz bez zabezpieczeń, łatwo zarazisz się wirusem brodawczaka (HPV) lub opryszczki (HSV2). Pewne typy HPV mogą zapoczątkować proces nowotworowy.
CO SIĘ DZIEJE: Przy zakażeniu opryszczką masz małe, bolesne i pękające pęcherzyki w okolicach intymnych. Natomiast zakażenie niebezpiecznymi typami HPV przebiega bezobjawowo.
CO ROBIĆ: Opryszczkę lecz u ginekologa (lekiem antywirusowym). Raz w roku rób cytologię, to jedyny sposób, by przekonać się, czy na szyjce macicy pojawiają się zmiany związane z HPV. Pamiętaj też, że możesz uniknąć infekcji wirusowej, stosując prezerwatywę.

BÓL MIESIĄCZKOWY UŚMIERZĄ ZIOŁA I KOMPRESY
Ból związany z menstruacją jest typowy dla kobiet w twoim wieku. Uskarża się nań na 75 procent twoich rówieśniczek.
CO SIĘ DZIEJE: Co miesiąc na dzień przed i pierwszego dnia okresu masz skurcze w bole brzucha.
CO ROBIĆ: Wypróbuj naturalne sposoby, np. ziołową herbatkę z melisy, mięty i krwawnika). Dobre efekty przynoszą też ciepłe kompresy i łagodne ćwiczenia rozciągające. Ale uwaga, jeśli ból jest bardzo silny, może oznaczać chorobę (np. endometriozę). Wtedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

WAŻNE BADANIA

Ginekolodzy radzą, by w wieku 20 lat zrobić pierwszą cytologię. A potem, jeśli wyniki są prawidłowe, powtarzać badanie co dwa-trzy lata. Warto też nauczyć się samobadania piersi (najlepiej poprosić o instrukcję ginekologa). Przeprowadzaj badanie raz w miesiącu, drugiego albo trzeciego dnia po menstruacji.

JEŚLI MASZ 30-45 LAT
Nadal twoim problemem są stany zapalne. Teraz jednak nieco częściej wywołują je grzyby niż wirusy. U progu 30. zaczynasz też myśleć o dzieciach. Ginekolodzy podkreślają, że dziś przynajmniej o kilka lat później kobiety planują macierzyństwo. I bywają z tym kłopoty, m.in. dlatego, że w organizmie dochodzi do zawirowań hormonalnych.

ZAKAŻENIE GRZYBICZE ZWALCZYSZ DIETĄ
Dużo pracujesz, nieregularnie się odżywiasz, często bierzesz antybiotyki – stąd zachowanie równowagi i spadek odporności. Gdyby natomiast to wykorzystują i zaczynają się namnażać.
CO SIĘ DZIEJE: Odczuwasz swędzenie okolic intymnych. Występują też białe upławy o delikatnym zapachu drożdży.
CO ROBIĆ: Zapisz się do ginekologa. W oczekiwaniu na wizytę możesz sięgnąć po któryś ze środków antygrzybicznych bez recepty, np. nowy żel Multi Gyn Flora. Przy nawracających infekcjach warto wziąć od lekarza receptę na leki przeciwgrzybiczne dla partnera. Natomiast, żeby zapobiec problemom w przyszłości, postaraj się wyeliminować cukier z diety, bo jest on świetną pożywką dla grzybów.

ZAWIROWANIA HORMONALNE WYRÓWNA TABLETKA
Stres, tłusta dieta i w efekcie nadwaga mogą doprowadzić do zaburzeń cyklu miesięcznego.
CO SIĘ DZIEJE: Okresy między miesiączkami skracają się lub wydłużają (co najmniej o 5 dni).
CO ROBIĆ: Zaburzenia cyklu najczęściej są objawem problemów hormonalnych. Powiedz o nich lekarzowi. Zwłaszcza, jeśli starasz się o dziecko, bo nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów utrudniają zajście w ciąże. Być może za twoje kłopoty odpowiada przejściowy nadmiar produkowanej w stresie prolaktyny. Przyjmuje się wtedy tabletki. Może też się okazać, ze powodem jest nadmiar męskich hormonów (tzw. zespół policystycznych jajników). Leczy się go farmakologicznie.

ZMIANY W PIERSIACH ZAWSZE WYMAGAJĄ DIAGNOZY
Po urodzeniu dziecka twoje piersi się zmieniają. Masz wrażenie jednak stały się puste. Ale teraz łatwiej znaleźć w nich wszelkie zmiany.
CO SIĘ DZIEJE: Podczas kąpieli wyczuwasz zgrubienia w piersi.
CO ROBIĆ: Skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz wyśle cię na usg sutków. W twoim wieku zmiana najczęściej okazuje się niegroźna torbielą, która po prostu trzeba kontrolować. Ale zdarza się i tak, że w piersi masz guzek, który należy usunąć. Im szybciej poddasz się zabiegowi, tym lepiej.

WAŻNE BADANIA

Kontynuujemy wykonywanie cytologii (robimy ją raz w roku). Ponadto raz na dwa lata warto zgłaszać się na usg piersi. Niestety, gdy wykonujemy je profilaktycznie, nie jest refundowane. Prywatnie kosztuje 100 zł.

JEŚLI MASZ WIĘCEJ NIŻ 45 LAT
Twoja płodność powoli się zmniejsza, by około 50. całkiem wygasnąć… To naturalny proces, który wcale nie musi być tak odczuwalny, jak się potocznie sądzi. Możesz sobie poradzić niemal ze wszystkimi objawami menopauzy. Pamiętaj jednak, by w tym okresie uważnie obserwować swój organizm. Im jesteś dojrzalsza, tym częściej mogą występować sygnały poważnych dolegliwości typowych dla twojego wieku.

PLAMIENIA ZNIKAJĄ, GDY WYLECZYSZ MIĘŚNIAKI
W okresie przedmenopauzalnym wzrasta poziom estrogenów. Efektem tego bywają mięśniaki. Powstają, gdy mięsień macicy traci kontrolę na swoim rozrostem.
CO SIĘ DZIEJE: Występują plamienia lub krwawienia. Masz uczucie ciężaru w dole brzucha.
CO ROBIĆ: Konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Jeśli rozmiar guzka nie przekracza 1,5-2 cm, a ty dobiegasz 50., mięśniaki można obserwować. Jeśli są większe trzeba będzie je usunąć.

SUCHOŚĆ OKOLIC INTYWNYCH ZLIKWIDUJĄ KREMY
O ile w okresie przed menopauzą poziom estrogenów rośnie, to po ostatniej miesiączce zaczyna szybko spadać. Dokuczliwym efektem tego spadku jest m.in. wysuszenie śluzówki okolic intymnych.
CO SIĘ DZIEJE: Czujesz ból, swędzenie i pieczenie. A jakby tego było nie dość, dodatkowo często przyplątują ci się infekcje pochwy i pęcherza.
CO ROBIĆ: Pomogą maści z witaminami A+E oraz hormony podawane miejscowo w postaci globulek (na receptę). Możesz też zastosować preparaty nawilżające bez recepty, np. żel Replens MD lub globulki Mucovagin.

NA UDERZENIA GORĄCA SKUTKUJE TERAPIA HORMONALNA
To najczęstszy (czasem jedyny) i bardzo krępujący objaw związany z klimakterium.
CO SIĘ DZIEJE: Nagle, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, ogarnia cię fala gorąca, zaraz potem oblewa zimny pot.
CO ROBIĆ: Warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może dać receptę na hormonalną terapię zastępczą. Jest to najskuteczniejsza metoda na uderzenia gorąca i inne dolegliwości związane z przekwitaniem. Wcześniej jednak musisz zrobić badania cholesterolu, hormonów, cytologię, usg ginekologiczne i mammografię. Ginekolog sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do HTZ. Najpoważniejsze to: choroba niedokrwienna serca, zakrzepica, niewydolność wątroby i nowotwór.

WAŻNE BADANIA

Co dwa lata zgłaszaj się na mammografię. Z taką samą częstotliwością trzeba też robić usg przezpochwowe – w ramach profilaktyki nowotwór narządu rodnego, szczególnie raka jajnika, który rozwija się bezobjawowo. To ostatnie badanie nie zwalnia z cytologii. Jeśli wynik będzie prawidłowy, powtarzaj ją co trzy lata.
Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.