• niedziela, 29 czerwiec 2014 08:25

Zdrowie w koszyczku

Uwaga! U osób uczulonych na byliny rumianek może wywołać alergię
Uwaga! U osób uczulonych na byliny rumianek może wywołać alergię Uwaga! U osób uczulonych na byliny rumianek może wywołać alergię © © archiwum

Jest jednym z najbardziej popularnych naszych ziół. Rumianek pospolity był już znany i stosowany przed wiekami. Rośnie na łąkach i nieużytkach. Drobne kwiaty są zebrane w koszyczki i to przede wszystkim one są wykorzystywane w medycynie jako surowiec leczniczy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, a także odkażające. Stosowany zewnętrznie uśmierza swędzenie towarzyszące stanom zapalnym skóry (np. po oparzeniach słonecznych) i błon śluzowych jamy ustnej. Łagodzi podrażnienia oczu. Napar służy do przemywania owrzodzeń odleżyn. Jest też skuteczny w leczeniu niektórych zaburzeń trawienia (skurczów żołądka lub jelit, wzdęć, gazów, odbijania się). Usuwa niemowlęce kolki. Rumianek jest polecany także przy problemach z drogami moczowymi. Kwiaty zawierają olejki eteryczne, zapobiegające podrażnieniom i alergiom, nawet u niemowląt. Z tego powodu roślina ta jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci.

NATURALNA POMOC
- Ulgę stopom zmęczonym i opuchniętym przyniesie kąpiel w naparze z dwóch łyżek rumianku zalanego pół litrem wrzątku.
- Aby złagodzić swędzenie, 2 łyżeczki rumianku zalej szklanką wrzątku. Po kwadransie napar przecedź. Zwilż w nim lnianą chustkę i przyłóż do swędzącego miejsca. Owiń suchą chustą.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.