Zakażenia układu moczowego
Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest bakteria escherichia coli. Trzeba reagować, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Typowe oznaki zapalenia dróg moczowych to częsta potrzeba oddawania moczu, pieczenie podczas oddawania moczu i bolesne parcie na mocz. Pojawiają się, gdy bakterie, zwykle Escherichia coli, wnikną do cewki moczowej i pęcherza.
Najczęściej przyczyną zapalenia są nieprawidłowa higiena intymna, częste współżycie i cewnik moczowy. Młodzież mężczyźni rzadko cierpią na przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Jednak wraz z wiekiem zwiększa się podatność na przewlekłe zapalenie dróg moczowych zarówno u nich, jak i u kobiet. U panów powodem tego jest zwykle prostata, która często powiększa się w starszym wieku.
Jak sobie pomóc podczas choroby? Powinniśmy pić co najmniej dwa litry płynów dziennie, aby cewka moczowa mogła zostać „wypłukana”. Warto zadbać o naturalną odporność organizmu. Trzeba unikać zimnych i wilgotnych ubrań. W takim środowisku bakteriom łatwiej będzie doprowadzić do zaplenia.
Po stosunku seksualnym należy szybko skorzystać z toalety, aby wypłukać wszelkie bakterie, które mogły dostać się do cewki moczowej. Do higieny używajmy specjalnych środków pielęgnacyjnych o odpowiednim pH.
Jeśli cierpimy na zapalenie pęcherza i cewki, warto odwiedzić lekarza. Możemy też w aptece zapytać o leki lub suplementy diety dostępne bez recepty, np. z D-mannozą.