• niedziela, 29 czerwiec 2014 11:02

Zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego
Zakażenia układu moczowego © archiwum

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest bakteria escherichia coli. Trzeba reagować, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Typowe oznaki zapalenia dróg moczowych to częsta potrzeba oddawania moczu, pieczenie podczas oddawania moczu i bolesne parcie na mocz. Pojawiają się, gdy bakterie, zwykle Escherichia coli, wnikną do cewki moczowej i pęcherza.

Najczęściej przyczyną zapalenia są nieprawidłowa higiena intymna, częste współżycie i cewnik moczowy. Młodzież mężczyźni rzadko cierpią na przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Jednak wraz z wiekiem zwiększa się podatność na przewlekłe zapalenie dróg moczowych zarówno u nich, jak i u kobiet. U panów powodem tego jest zwykle prostata, która często powiększa się w starszym wieku.

Jak sobie pomóc podczas choroby? Powinniśmy pić co najmniej dwa litry płynów dziennie, aby cewka moczowa mogła zostać „wypłukana”. Warto zadbać o naturalną odporność organizmu. Trzeba unikać zimnych i wilgotnych ubrań. W takim środowisku bakteriom łatwiej będzie doprowadzić do zaplenia.

Po stosunku seksualnym należy szybko skorzystać z toalety, aby wypłukać wszelkie bakterie, które mogły dostać się do cewki moczowej. Do higieny używajmy specjalnych środków pielęgnacyjnych o odpowiednim pH.

Jeśli cierpimy na zapalenie pęcherza i cewki, warto odwiedzić lekarza. Możemy też w aptece zapytać o leki lub suplementy diety dostępne bez recepty, np. z D-mannozą.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)