• czwartek, 10 lipiec 2014 17:55

Pleśniaki u dorosłego

Jeśli dolegliwości nawracają, powiedz o tym lekarzowi. Być może konieczne będą dokładniejsze badania
Jeśli dolegliwości nawracają, powiedz o tym lekarzowi. Być może konieczne będą dokładniejsze badania Jeśli dolegliwości nawracają, powiedz o tym lekarzowi. Być może konieczne będą dokładniejsze badania © © archiwum

Warto wiedzieć, co może się do nich przyczynić i jak je zwalczyć.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To bolesne białe plamki pojawiające się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach i podniebieniu. Większości z nas wydaje się, że łapią je tylko niemowlaki, które ssą smoczek. Tymczasem pleśniawki dość często nękają także dorosłych. Przyczynia się do tego obniżenie odporności (np. po terapii antybiotykowej), niedobory witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego. Pleśniawki mogą być efektem niedostatecznej higieny, np. jedzenie niedomytymi sztućcami.

SKUTECZNA POMOC
Leczenie polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybicznych. Na początek możesz smarować pleśniaki Aphtinem, który jest dostępny bez recepty. Jeśli jednak po kilku dniach dolegliwości nie ustępują, idź do lekarza, bo konieczny będzie lek antygrzybiczny na receptę (w postaci płynu do pędzlowania jamy ustnej). W rzadkich przypadkach konieczne bywa podanie doustnego leku. Ulgę przynosi także płukanie jamy ustnej płynami odkażającymi lub preparatami z ziół, np. z szałwii. Dodatkowo możesz wspomóc organizm stosując probiotyki (np. Acidilac, Dicpflor). I nie zapomnij o higienie – jak najczęściej myj ręce i przez jakiś wyparzaj naczynia, z których korzystasz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)