• środa, 20 marzec 2013 06:40

Opryszczka + Ty = związek na całe życie?

Opryszczka + Ty = związek na całe życie?
Opryszczka + Ty = związek na całe życie? © archiwum

Febra, zimno, opryszczka… to choroba wirusowa skóry i błon śluzowych. Ale czy jeśli obcy już się zagnieździ w organizmie, można się go pozbyć?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Prawie 80 proc. dorosłych jest nosicielami wirusa HSV. Ale na szczęście tylko połowa z nich wie, jak to jest, gdy na wardze lub w okolicy nosa pojawiają się swędzące i piekące pęcherzyki. Nie dopadł Cię jeszcze? Nie ciesz się zanadto, bo ten wirus czeka spokojnie w uśpieniu i nigdy nie wiesz, czy następną jego ofiarą nie zostanie właśnie Ty, niestety. Na dodatek jest bardzo zaraźliwy. Przenosi się drogą kropelkową – ktoś w Twoim otoczeniu kichnie lub kaszlnie i gotowe, Albo przez bezpośredni kontakty z nosicielem, który ma aktywne wikwity na ustach. Wtedy pocałunek, korzystanie z tych samych naczyń czy ręcznika jest bardzo ryzykowne. A ponieważ wirus lubi osłabione osobniki, wiosną zbiera spore żniwa. Warto mu się lepiej przyjrzeć, żeby wiedzieć, jak z nim walczyć.

UWAGA, OBCY NADCIĄGA
Gdy wirus już zagnieździ się w Twoim organizmie, pozostanie w nim na zawsze. Nigdy nie wiadomo, kiedy ani z jaką częstotliwością będzie wywoływał opryszczkę. Ale na pewno każde osłabienie organizmu i spadek odporności w dużej mierze przyczynia się do jego wybudzenia. Tak samo jak wychłodzenie  lub przegrzanie, stres czy inna infekcja wirusowa, a także zawirowania hormonalne, np. przed miesiączką. O tak – to na niego działa wyzwalająco. Herpeswirus typu 1 (HSV-1) powoduje opryszczkę wargową. Najpierw czujesz mrowienie, pobolewania i lekkie pieczenie. Zaatakowane miejsce robi się czerwone. Potem skóra zaczyna swędzieć. W następnej fazie puchnie i tworzy się pęcherzyk wypełniony przezroczystym płynem. Musisz uważać, by nie zarazić innych.

JAK Z NIM WALCZYĆ?
Jeśli tylko poczujesz, że coś zaczyna się dziać, czyli warga piecze i swędzi, zastosuj miejscowe preparaty przeciwwirusowe, np. maści na bazie acyklowiru lub denotywiru. Nie wcieraj, tylko pozostaw je do wchłonięcia. Możesz tez przykleić specjalny plasterek, który przy okazji zamaskuje opryszczkę. Przeciwzapalnie podziałają także domowe specyfiki, np. aloes czy miód. Tylko dokładnie myj ręce, aby nie przenieść wirusa w inne miejsce na ciele, np. do oka. Jeśli natomiast masz do czynienia z zasilonymi objawami opryszczki i zmiany często się pojawiają, trzeba zastosować doustny lek przeciwwirusowy. Ale takie leczenie zleca już lekarz. No i musisz na siebie chuchać i dmuchać, bo trzeba z tym żyć.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.