Dlaczego kobiety łysieją
Najczęstszym źródłem problemu jest nadmiar hormonów decydujących o cechach męskich – androgenów. Hormony odpowiedzialne za damskie łysienie nadają „męskie” cechy mężczyznom. W bardzo niewielkich ilościach występują także u kobiet i czasem sprawiają kłopoty.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jeśli poziom androgenów we krwi kobiety jest zbyt duży, co dzieje się najczęściej ok. 30. Roku życia, mieszki włosowe stają się znacznie mniejsze. Wyrastające z nich włosy robią się cienkie, słabe i przestają rosnąć. Wypadają, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe.
Mianem „łysienia androgenowego” określa się także łysienie u kobiet, które nie następuje na skutek nadmiaru androgenów we krwi, ale jest skutkiem niekiedy bardzo poważnych (nowotwory) chorób tarczycy, nadnerczy i jajników.
Dlatego łysienia androgenowego, którego typowym objawem jest nadmierne wypadanie i słabnięcie włosów, po wstawanie zakoli i łysiny na szczycie głowy, nie można lekceważyć. Za łysienie u kobiety mogą także odpowiadać zaburzenia hormonalne w ciąży i w okresie menopauzy.
Niektóre kobiety mają genetyczne skłonności do łysienia androgenowego. Łysienie jest też często zmartwieniem kobiet chorych na anoreksję.