Czym jest psychobiom
Psychobiom to – najprościej mówiąc – bakterie jelitowe. Naukowcy wskazują na związek między zaburzeniami jelit a naszym mózgiem. Bakterie wpływają na depresję oraz inne zaburzenia psychiczne.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Epidemiolodzy odkryli powiązania między zaburzeniami funkcji jelit i mózgu. Według badaczy osoby z depresją mają zwykle zespół jelita drażliwego, ci z autyzmem źle trawią, a chorym na Parkinsona przypadły zaparcia.
Nawet pacjenci psychiatryczni i najtrudniejsi do leczenia lekami psychotropowymi, cierpiący na psychozę maniakalno-depresyjną, mają jakieś specyficzne problemy z trawienie nim i wydalaniem.
Jest więc szansa na przełom w psychiatrii, ale jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić o możliwości leczenia chorób neuropsychiatrycznych bakteriami jelitowymi. Do tej pory zidentyfikowano kilka szczepów bakteryjnych, których suplementacja ma korzystny wpływ na witalność, redukcję leku, obniżenie zmęczenia i polepszenie nastroju.
Są to Bifidobacterium longum, Bifidobacteroium infanto, Lactobacillus helvetius, Coproccocus catus, Fusobacterium. Poszukując probiotyku, warto zwrócić uwagę na to, czy w składzie produktu znajdują się wymienione szczepy. Poprawią one samopoczucie i wzbogacą organizm o dobroczynne bakterie.