• poniedziałek, 29 wrzesień 2014 11:26

Co szkodzi twojej wątrobie?

Co szkodzi twojej wątrobie?
Co szkodzi twojej wątrobie? © © archiwum

Alkohol, wirusy i nadmiar kilogramów to jej najwięksi wrogowie. Staraj się ich unikać, a nie będziesz miał kłopotów z wątrobą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Boli cię wątroba? Niemożliwe. Narząd ten nie jest unerwiony i nie może boleć. Czasem po obfitym posiłku powiększa się i uciska torebkę, która go otacza. Wtedy czujesz się nieprzyjemne uczucie rozpierania w prawym boku. Jednak gdy wątroba choruje, z reguły długo nie daje żadnych objawów. Proste badanie krwi – tzw. próby wątrobowe – jest bardzo czułym wskaźnikiem jej stanu. Warto je wykonać raz w roku.

TŁUSTE JEDZENIE
Wątrobie szkodzą ciężkostrawne posiłku: tłuste mięsa, smażone potrawy, gotowe dania ze sklepu, fast-foody oraz słodycze, jeśli jesz je w nadmiarze.
NASZA RADA: Tłuste mięsa zastąp rybami, są bogate w łatwo przyswajalne białko potrzebne do odbudowy wątroby. Sięgnij po orzechy brazylijskie, bo zwierają selen, który wspomaga procesy oczyszczania. Polecane są też brokuły, bo wzmagają aktywność enzymów wątrobowych.

NAPOJE WYSKOKOWE
Alkohol powoduje stłuszczanie wątroby, czyli nadmierne odkładanie się złogów tłuszczu w jej komórkach. Jeśli codziennie wypijasz kilka kieliszków wina do obiadu, poważnie ryzykujesz. U jednym alkohol szybciej niszczy wątrobę, u innych później – to sprawa indywidualna. Wiadomo jednak, że kobiety są dużo bardziej narażone na uszkodzenie tego narządu niż mężczyźni.
NASZA RADA: Po alkohol sięgnij w wyjątkowych okazjach.

ZBĘDNE KILOGRAMY
Nadmiar kalorii i otyłość też prowadzą do stłuszczania wątroby,
NAZA RADA: Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę. Dzienna dawka kalorii powinna być dostosowana do twojego wieku, aktywności fizycznej i rodzaju wykonywanej pracy. Na przykład kobieta średniej budowy pracująca w biurze potrzebuje 1800 kcal dziennie.

LEKI PRZECIWBÓLOWE
W wątrobie metabolizowana jest większość leków, dlatego mogą ją uszkodzić. Dotyczy to środków na receptę i bez recepty. Toksyczność zależy zarówno od tego, ile leku weźmiesz na raz, jak i od tego, jak długo go przyjmujesz.
NASZA RADA: Nie łykaj garściami leków przeciwbólowych i nie przekraczaj zalecanej dobowej dawki. Pamiętaj, że na ból głowy pomaga też spacer albo drzemka. Jeżeli musisz brać przewlekle leki przeciwgrzybiczne, środek z izotretynoiną (na trądzik) albo długotrwale stosujesz tabletki antykoncepcyjne, sprawdzaj poziom enzymów wątrobowych.

„ŻÓŁTE” WIRUSY
Istnieje wiele wirusów niebezpiecznych dla wątroby. Zakażenie nimi może spowodować sta zapalny tego narządu:
WIRUS TYPU A (HAV) Możesz się zarazić, jedząc skażoną żywność, np. surowe owoce morza i pijąc zanieczyszczoną wodę. Do większości zakażeń dochodzi w czasie podróży po krajach południowych o niskim poziomie higieny.
WIRUS TYPU B (HBV) Najczęstszą drogą zakażenia są kontakty seksualne. Wirusa można złapać też w czasie zabiegów medycznych, dentystycznych i kosmetycznych.
WIRUS TYPU C (HCV) Zakażenie następuje przez kontakt z krwią. Ryzyko niesie używanie wspólnej żyletki, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów. Można się też zakazić drogą płciową.
NASZA RADA: Jeśli urodziłeś się przed 1993 r., przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B musisz zaszczepić się sam. Dopiero od 1993 r. są obowiązkowe szczepienie dzieci. Przydawkowy cykl u większości osób daje odporność na całe życie. Dwa razy w roku organizowane są akcje szczepień, tzw. żółte tygodnie. Wtedy dawka szczepionki kosztuje taniej – od 40 zł. Naprawdę warto się zaszczepić przeciw WZW B, zwłaszcza jeśli planujesz operację, leczenie dentystyczne lub ciążę. Natomiast przeciw WZW A – gdy wybierasz się do krajów południowych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)