Nie tylko uderzenie gorąca…
Menopauza nie musi zaczynać się klasycznie. Zamiast zlewnych potów i chwiejnych nastrojów mogą pojawić się inne, mniej oczywiste zwiastuny.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Nawet być nie przypuszczała, że stukanie palcami w blat stołu czy swędzenie skóry zapowiadają menopauzę. A jednak. Takie właśnie sygnały mogą mieć związek z wahaniami hormonalnymi typowymi dla okresu przekwitania.
BĘDNIEBIE PALCAMI W STÓŁ
Wiele razy łapiesz się na tym, że stukasz palcami w blat, nie zdając sobie z tego sprawy. Często masz też wrażenie, ze przez twoje ciało przebiega iskra elektryczna.
SKĄD SIĘ TO BIERZE. Niski poziom estrogenów wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, powodując m.in. przymus poruszania palcami oraz uczucie „porażenia prądem”.
CO NA TO PORADZIĆ Włącz do diety kaszę i razowe pieczywo. Są źródłem witamin z grupy B, które dobrze działają na układ nerwowy. Z tych samych powodów warto zażywać magnez naturalny (kakao) lub w tabletkach.
SWĘDZENIE SKÓRY
Świąd zwykle nasila się w nocy, bywa nawet, ze budzi cię ze snu. Swędzą łokcie, dekolt, kark i piersi, a nawet twarz tzw. strefa T.
SKĄD SIĘ TO BIERZE. Dochodzi do wysuszenia skóry, którego przyczyną są zmiany hormonalne, czyli niedobór estrogenów. Z tego samego powodu możesz mieć też suche i łamliwe paznokcie.
CO NA TO PORADZIĆ. Zadbaj, by w twoim jadłospisie znalazły się produkty zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – jedz łososia, sardynki, orzechy i jajka. Więcej pij, co najmniej 4-6 szklanek wody mineralnej i herbatek owocowych w ciągu dnia. Do higieny używaj mydeł bez mydła, tzw. Synderów, które nie wysuszają skóry.
DZIURY W PAMIĘCI
Masz trudności z przypomnieniem sobie jakiegoś dobrze znanego słowa albo z zapamiętaniem nowego numeru telefony.
SKĄS SIĘ TO BIERZE. Przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, ze dziury w pamięci mogą być związane z typowy dla zbliżającej się menopauzy obniżeniem poziomu estradiolu, który wpływa na pracę mózgu.
CO NA TO PORADZIĆ. Gimnastykuj umysł. Sudoku, scrabble, kalambury, krzyżówki i szarady świetnie usprawniają pamięć.
ATAKI PANIKI
Nagle, bez wyraźniej przyczyny zaczynasz się bać. Serce przyspiesza, oddech staje się krótszy i szybszy, pot występuje na czoło. Trudno przewidzieć, kiedy atak paniki nastąpi, najczęściej zaczyna się w ciasnych pomieszczeniach, np. w windzie.
SKĄD SIĘ TO BIERZE. Poziom kobiecych hormonów jest powiązany ze stężeniem hormonów stresu. Kiedy brakuje estrogenów, rośnie poziom kortyzolu. Ponosi się też ciśnienie krwi i stężenie glukozy, co wyzwala ataki lęku.
CO NA TO PORADZIĆ. Ogranicz picie napojów z kofeiną do jednej filiżanki okazjonalnie. Możesz zastosować zioła. Pomagają napary z melisy i kozła lekarskiego. Trzy razy dziennie wykonaj też proste ćwiczenie relaksacyjne. Usiądź wygodnie na krześle, ręce załóż za głowę, łokcie jak najbliżej tułowia. Wyprostuj nogi i obciągnij palce stóp. Napnij mięśnie brzucha, weź głęboki wdech nosem. Wstrzymaj oddech, licząc do 10, wypuść powietrze. Powtórz 5 razy.
BÓL PIERSI
Odczuwasz dyskomfort, tkliwość, napięcie, pieczenie piersi. A podczas samokontroli znajdujesz małe guzki.
SKĄD SIĘ TO BIERZE. Najczęściej dolegliwości są efektem zmian hormonalnych, ale zawsze powinnaś powiedzieć o nich lekarzowi. Przyczyną bólu mogą być też cysty, stres i niektóre leki (te, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie).
CO NA TO PORADZIĆ. Przede wszystkim ogranicz jedzenie produktów, które zawierają dużo soli, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie. Unikaj też tłuszczów zwierzęcych. Noś dobrze dopasowany stanik. Gdy dolegliwości są nasilone, weź chłodną kąpiel z relaksacyjnymi olejkami eterycznymi, np. lawendowym lub pomarańczowym.